Martin Šonka – mistrz świata Red Bull Air Race lata Extrą wokół Gripena

Akrobacyjna Extra i wojskowy Gripen (fot. kadr z filmu Red Bull)

Były mistrz świata Red Bull Air Race, Martin Šonka lubi wyzwania, a wspólny pokaz akrobacyjnej Extry z wojskowym Gripenem był jednym z większych w jego lotniczej karierze.

W świecie podniebnych akrobacji, czy wyścigów samolotowych, można znaleźć wiele przykładów sprowadzenia co najmniej kilku czynników do ekstremum i połączenia ich ze sobą, co zawsze wywołuje ciarki u widzów pokazów lotniczych. Wspólny występ mistrza świata Red Bull Air Race z 2008 roku Martina Šonki i pilota czeskich sił powietrznych Ivo Kardoša jest jednym z nich.

Ich lot w formacji wymagał zbliżenia do siebie w powietrzu, wyposażonej w silnik tłokowy, Extry 300SR i odrzutowego myśliwca Saaba JAS-39 Gripena. Już samo zrównanie ich prędkości wymagało kierowania się w stronę wartości maksymalnych w pierwszym, a minimalnych w drugim przypadku.

A akrobacje? Te mogli podziwiać widzowie NATO Days Airshow w czeskiej Ostrawie. Krystian Walczak zapytał pilota jak doszło do tego połączenia.

Na pytanie kto wpadł na pomysł stworzenia duetu Extra-Gripen, Martin Šonka odpowiedział: "Zanim zacząłem startować w Red Bull Air Race, latałem na Gripenach w czeskich siłach powietrznych. Ivo jest jednym z moich najlepszych przyjaciół z armii. Razem robiliśmy przeszkolenie na ten typ samolotu. Kiedy został pilotem pokazowym w wojsku, od razu wiedzieliśmy, że powinniśmy zrobić coś razem.".

Cały artykuł oraz filmy na stronie www. redbull.com

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus