Dolderer mistrzem Red Bull Air Race 2016, Czepiela czwarty po odwołanym wyścigu

Red Bull Air Race 2016 - Las Vegas (fot. Balazs Gardi/Red Bull Content Pool)

16 października podczas finałowego przystanku sezonu w Las Vegas, Matthias Dolderer zdobył dla Niemiec pierwszy tytuł Mistrza Świata Red Bull Air Race 2016. Drugie miejsce w rankingu zajął Australijczyk Matt Hall, natomiast pierwszą trójkę zamknął Austriak Hannes Arch. Finałowe wyścigi klasy Master i Challenger zostały odwołane z powodu silnego wiatru, dlatego Łukasz Czepiela stracił szansę na dodatkowe punkty i zakończył rywalizację w klasie Challenger na 4. pozycji.

Podczas wietrznego i gwałtownego finału sezonu, który miał miejsce w niedzielę w Las Vegas, pilot Matthias Dolderer został pierwszym niemieckim Mistrzem Świata Red Bull Air Race. Australijczyk Matt Hall jako jedyny zawodnik w stawce miał szansę przełamać dominację Dolderera na ostatnich etapach sezonu, jednak ostatecznie pił szampana na drugim stopniu podium. Trzecie miejsce przypadło byłemu mistrzowi Austriakowi Hannesowi Archowi, którego dynamiczny sezon został tragicznie przerwany na początku września po wypadku prywatnego helikoptera, w którym pilot poniósł śmierć.

Silny wiatr, którego prędkość dochodziła do 34 km/h, zmusił Komitet Wyścigowy do opóźnienia sesji zawodów głównych w Las Vegas. Kiedy tylko warunki nad bramkami powietrznymi na chwilę się polepszyły, piloci rozpoczęli Rundę 14, jednak z powodu kolejnej zmiany pogody dwóch pilotów nie zdążyło zaliczyć swoich lotów. Runda 14 nie została ukończona, w  związku z czym wyniki uznano za nieważne. Jednak dzięki punktom wywalczonym na siódmym przystanku sezonu 2016 w Indianapolis, USA Dolderer i Hall zapewnili sobie czołowe pozycje w rankingu jeszcze przed finałem.

„To niewiarygodne – fantastyczne uczucie. Trofeum sporo waży i właśnie taki ciężar spadł mi z serca” – powiedział Dolderer, który na pierwsze mistrzostwo w karierze, wywalczone w jego piątym sezonie rywalizacji, zasłużył sześcioma miejscami na podium, w tym trzema zwycięstwami. „Nigdy nie osiągasz 100 procent. Staraliśmy się z wyścigu na wyścig prezentować coraz lepszą formę i mam nadzieję, że w przyszłym roku powrócimy jeszcze silniejsi. Nie poddajemy się i spróbujemy obronić ten tytuł”.

„Silne podmuchy wiatru zmusiły Komitet Wyścigowy do odwołania wszystkich sesji lotów. Decyzja ta wynika z niemożliwości zagwarantowania bezpieczeństwa na torze oraz odpowiednich warunków do latania. Bezpieczeństwo to nasz priorytet, a wiatr wiejący z prędkością dochodzącą do 34 km/h uniemożliwia nam przeprowadzenie rywalizacji w bezpieczny i sprawiedliwy sposób” – powiedział dyrektor wyścigowy Jim DiMatteo.


Red Bull Air Race 2016 - Las Vegas - klasa Challenger (fot. Balazs Gardi/Red Bull Content Pool)

W klasie Challenger kolejny tytuł dla Niemiec wywalczył Florian Bergér, który wygrał zawody Challenger Cup. Łukasz Czepiela, który miał wielki apetyt na podium, niestety z powodu odwołanego wyścigu nie dostał szansy na zdobycie dodatkowych punktów. Rywalizację zakończył na 4. pozycji w klasyfikacji generalnej.

„Plan na sezon 2016 wykonany! W tym roku miałem w planie trzy razy stanąć na podium. Stanąłem cztery razy z czego raz wygrałem. Mam nadzieję, że pomoże mi to w dużo lepszym rozwinięciu się w przyszłym sezonie. Czuję równocześnie jednak dużo smutku, bo widziałem po treningach, że mógłbym połknąć kilku pilotów i myślę, że na pewno bym skończył na podium” – powiedział Łukasz Czepiela. 


Red Bull Air Race 2016 - Las Vegas - Łukasz Czepiela (fot. Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool)

Jednym z wielu wyjątkowych momentów, które miały miejsce podczas niezwykłego dnia wyścigów, było uhonorowanie końca kariery Nigela Lamba i ciepłe pożegnanie go przez wszystkich pilotów klasy Master. Brytyjski mistrz świata z 2014 roku przechodzi na wyścigową emeryturę, a jego ostatni sezon był naprawdę imponujący – ustanowił nowy rekord toru i zaliczył dwa miejsca na podium.

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2016: 1. Matthias Dolderer (GER) 80.25 punktów, 2. Matt Hall (AUS) 55.75 pkt, 3. Hannes Arch (AUT) 41.00 pkt, 4. Nigel Lamb (GBR) 37.75 pkt, 5. Nicolas Ivanoff (FRA) 35.00 pkt, 6. Yoshihide Muroya (JPN) 31.50 pkt, 7. Pete McLeod (CAN) 30.50 pkt, 8. Kirby Chambliss (USA) 30.25 pkt, 9. Martin Šonka (CZE) 25.00 pkt, 10. Michael Goulian (USA) 19.75 pkt, 11. Juan Velarde (ESP) 14.25 pkt, 12. François Le Vot (FRA) 10.00 pkt, 13. Peter Podlunšek (SLO) 4.00 pkt, 14. Petr Kopfstein (CZE) 4.00 pkt. 15. Cristian Bolton (CHI) 0.00.

Klasyfikacja generalna Challenger Cup 2016: 1. Florian Berger (GER) 28 pkt, 2. Daniel Ryfa (SWE) 26 pkt, 3. Kevin Coleman (USA) 26 pkt, 4. Luke Czepiela (POL) 24 pkt, 5. Cristian Bolton (CHI) 20 pkt, 6. Ben Murphy (GBR) 20 pkt, 7. Melanie Astles (FRA) 16 pkt, 8. Francis Barros (BRA) 2 pkt.

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus