Red Bull X-Alps: Maurer wygrywa Prolog w Wagrain-Kleinarl

Red Bull X-Alps 2021 - Prolog - start (fot. redbullxalps.com)

17 czerwca najlepsi na świecie sportowcy wytrzymałościowi, rajdowcy przygodowi i paralotniarze powrócili do Wagrain-Kleinarl na Prolog Red Bull X-Alps.

W upalny czwartek 29 sportowców z 15 krajów wyruszyło na jednodniową 30-kilometrową rywalizację wokół malowniczych gór austriackiego górskiego kurortu, około 65 km na południe od Salzburga. Zawodnicy wyruszyli o godzinie 10:00, a pierwszym celem było pokonanie pieszo 900 m na szczyt Mooskopf (1888 m).

Pierwszym zawodnikiem, który dotarł na szczyt był Maxime Pinot (FRA1) - Francuz osiągnął Punkt Zwrotny po 47m 24s. Drugie miejsce zajął Aaron Durgati, który skończył 30 sekund za nim, a Chrigel Maurer wszedł na szczyt z czasem 49m i 20s. Ale to był dopiero początek przygody.


Manuel Nübel (GER1) startuje podczas prologu w Wagrain-Kleinarl (fot. zooom / Vitek Ludvik)

Stąd sportowcy ścigali się, aby rozwinąć skrzydła, a następnie wystartowali, aby oznaczyć drugi punkt zwrotny Grafenberg, szczyt 1700 m położony 6 km na zachód. Przy dobrych warunkach lotu wszyscy zawodnicy byli w stanie oznaczyć punkt zwrotny w powietrzu, co oznaczało, że mogli wlecieć do trzeciego punktu zwrotnego Hochgründeck, oddalonego o kolejne 8 km na północ. Tutaj zawodnicy zawrócili i skierowali się z powrotem do mety w Kleinarl.

W zaciętej walce Pinot i Maurer zamieniali się prowadzeniem, a w międzyczasie najmłodszy zawodnik wyścigu, Thomas Friedrich (AUT3), walczył o trzecie miejsce z Francuzem Benoit Outters (FRA2).

W końcu Maurer triumfował i wygrał wyścig, lądując w Kleinarl w czasie 1h 49m 30s. Pinot przybył dokładnie minutę później, a Friedrich zajął trzecie miejsce osiągając metę z czasem 1h 57m 40s.


Toma Coconea (ROU) i Gavin McClurg (USA1) wędrują podczas Prologu w Wagrain-Kleinarl. (fot. zoom / Lukas Pilz)

„Na początku było ciężko, Maxime i Aaron bardzo mocno naciskali” – powiedział Maurer. „Wiedziałem, że pierwszy w powietrzu będzie zwycięzcą Prologu. Maxime zaryzykował (pierwszy start), ale pokazał nam, że to działa. Na początku spędziliśmy trochę czasu kręcąc, aby się wznieść, ale potem mieliśmy genialną termikę, która wynosiła 8m/s. Potem Maxime zaczął naciskać i zdałem sobie sprawę, że dobrze byłoby lecieć prosto.”

Dyrektor wyścigu Christoph Weber powiedział: „Wiedziałem, że w dobrych warunkach może to być bardzo szybki Prolog i te przepowiednie się sprawdziły. Maurer wyłonił się jako zwycięzca, ale odstępy między zawodnikami był bardzo krótkie, co pokazuje, że w tym roku poziom jest bardzo wysoki. W tym wyścigu jest kilku bardzo silnych sportowców – mężczyzn i kobiet, i myślę, że będzie rywalizacja będzie bardzo ciekawa".

Wszyscy trzej pierwsi zawodnicy otrzymują dodatkowy karnet nocny do wykorzystania podczas głównego wyścigu, który rozpoczyna się w niedzielę. Zwykle godziny wyścigu są ograniczone do 05:30 do 22:30. Każdy sportowiec otrzymuje jeden Karnet Nocny, który pozwala na wędrówki przez całą noc. Jednak każdy zwycięzca Prologu zyskuje dodatkową okazję do przerwania obowiązkowego okresu odpoczynku, który może wykorzystać do zdobycia strategicznej przewagi. Wyniki wpływają również na kolejność początkową drugiego dnia, który ma przesunięty początek. Zwycięzca Prologu wyrusza o 5 rano, a zawodnicy podążają za nim zgodnie z czasem, w którym ukończyli Prolog za zwycięzcą.

Już po raz drugi austriackie górskie miasteczko Wagrain-Kleinarl gościło Prolog. Jest to popularny zimowy ośrodek narciarski i cel letnich wędrówek. Tym razem jego trawiaste alpejskie łąki i ośnieżone szczyty zapewniały idealne miejsce na wędrówki i lotną rywalizację.

Na razie sportowcy mogą cieszyć się dwudniowym odpoczynkiem przed rozpoczęciem głównego wyścigu. Wagrain-Kleinarl jest drugim punktem zwrotnym, więc sportowcy mogą wrócić przez ośrodek już w niedzielne popołudnie, jeśli oczywiście warunki do lotu będą dobre.

Wejdź na Facebooka od 11:00 w niedzielę, aby zajrzeć za kulisy z reporterem wyścigu Tarquinem Cooperem przed rozpoczęciem wyścigu w Salzburgu. Następnie śledź całą rywalizację na żywo.


Thomas Friedrich (AUT3) ścigany przez Chrigela Maurera (SUI1) podczas Prologu 2021 w Wagrain-Kleinarl
(fot. zooom / Christian Lorenz)

Przygotuj się do akcji! Wyścig główny rozpocznie się 20 czerwca o godzinie 11:30 (CEST). Możesz śledzić wszystko dzięki funkcji śledzenia na żywo.


Maxime Pinot (FRA1), Chrigel Maurer (SUI1) i Thomas Friedrich (AUT3) na ceremonii wręczenia nagród Prologu 2021 (fot. zooom / Lukas Pilz)

Źródło: Red Bull X-Alps
comments powered by Disqus