Inauguracja Światowych Mistrzostw Red Bull Air Race 2010 w Abu Dhabi

Wyścigi Red Bull w Abu Dhabi.jpg

W dniach 26-27 marca, w Abu Dhabi, odbędą się inauguracyjne wyścigi Światowych Mistrzostw Red Bull Air Race 2010. Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich gości imprezę szósty rok z rzędu. 15 najlepszych na świecie pilotów rozpocznie sześciomiesięczną walkę o punkty, która odbędzie się w sumie na pięciu kontynentach.

Broniący tytułu Paul Bonhomme z Wielkiej Brytanii oraz Austriak Hannes Arch, mistrz sezonu 2008 odbędą pojedynek nad wodami Zatoki Arabskiej. Arch, wygrał w Abu Dhabi w 2009 r., ale w klasyfikacji generalnej ostatecznie uplasował się na drugiej pozycji, po zawodniku brytyjskim.
 
“Abu Dhabi to jeden z najbardziej wymagających wyścigów w tegorocznym kalendarzu, ponieważ nie wiadomo co inni współzawodnicy robili przez okres zimowy,” powiedział Arch, który jest sponsorowany przez miejscowy Urząd ds. Turystyki. “Drużyna nie dostosowała się jeszcze do rytmu wyścigów i nikt nie jest do końca pewien osiągów swojego samolotu w porównaniu do sprzętu rywali. Nie mogę doczekać się tych zawodów. Teraz jestem raczej myśliwym aniżeli zwierzyną łowną.”
 
Abu Dhabi jest popularnym miejscem w kalendarzu Red Bull Air Race od kiedy oficjalnie rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w 2005 roku. Wysokie temperatury i słynne wiatry, które mogą niespodziewanie zmienić kierunek w ciągu dnia czynią ten tor jednym z najbardziej wymagających na świecie.
 
“Jesteśmy zachwyceni powrotem do Abu Dhabi i kolejną organizacją w tym miejscu Światowych Mistrzostw Red Bull Air Race,” powiedział Bernd Loidl, dyrektor generalny imprezy. „Zapowiada się kolejny ekscytujący wyścig dla nas i dla widzów, którzy będą mogli cieszyć się perfekcyjnym widokiem z publicznej plaży przy Corniche, w stolicy ZEA.”
 
Loidl dodał także, iż publiczność będzie miała okazję spotkać pilotów i obejrzeć ich samoloty na lotnisku (które zorganizowano w Porcie Miejskim) podczas Public Pit Lane Walk w Dniu Kwalifikacji. “Mamy nadzieję, że fani skorzystają z okazji spotkania z pilotami i zapoznania się z bliska z ich niesamowitymi maszynami.”
 
Runda otwierająca Światowe Mistrzostwa Red Bull Air Race odbywa się przy ścisłej współpracy z Urzędem ds. Turystyki Abu Dhabi oraz pod patronatem HH Sheikh Hazza Bin Zayed Al Nahyan, prezesa Komisji Sportowej Abu Dhabi. Malownicze niebieskie niebo i ostra linia brzegowa z górującymi drapaczami chmur dostarczą spektakularnego tła pierwszej rundzie mistrzostw, które w tym roku zapowiadają się jako jedna z najbardziej widowiskowych imprez sportowych na Bliskim Wschodzie.
 
Kwalifikacje odbędą się 26 marca, a właściwe wyścigi w sobotę 27 marca.
 
Walka o mistrzostwo w 2009 roku pomiędzy Brytyjczykiem Paulem Bonhomme’em i Austriakiem Hannes’em Arch’em przyniosła im popularność na całym świecie. Bonhomme przypieczętował tytuł mistrza zwycięskim finałem w Barcelonie, który rozegrał się na oczach rekordowego tłumu - 800000 widzów. W zeszłym sezonie przebieg sześciu edycji zawodów na żywo śledziło ponad 3,5 miliona, a przed telewizorami 270 mln widzów na całym świecie.
 

Źródło: Red Bull AIR RACE
comments powered by Disqus