Przejdź do treści
Źródło artykułu

Finałowa rywalizacja na torze Formuły 1 - Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2014

Najbardziej ekscytujące Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race w historii tego sportu zakończą się spektakularnym finałem w austriackiej miejscowości Spielberg, który odbędzie się w dniach 25-26 października. Brytyjczyk Nigel Lamb wciąż ma niewielką przewagę nad Austriakiem Hannesem Archem oraz Broniącym tytułu mistrza Brytyjczykiem Paulem Bonhomme’em.

Najciekawszy jak do tej pory sezon Mistrzostw Świata Red Bull Air Race wyłonił czterech różnych liderów klasyfikacji generalnej oraz pięciu różnych zwycięzców siedmiu wyścigów poprzedzających finał najszybszej serii w świecie sportów motorowych, który odbędzie się na torze Red Bull Ring w austriackiej miejscowości Spielberg w dniach 25-26 października.

Podczas ostatniego wyścigu w Las Vegas w stanie Nevada, rozegranego 12 października, rozpędzony Nigel Lamb z Wielkiej Brytanii szturmem wdarł się na szczyt klasyfikacji, po raz piąty z rzędu kończąc wyścig na podium. Jednak szansę na zwycięstwo wciąż ma sklasyfikowany na drugiej pozycji mistrz świata z 2008 roku Hannes Arch z Austrii, który dzięki dwóm wygranym sam prowadził w klasyfikacji na początku sezonu. Broniący tytułu mistrza świata Paul Bonhomme z Wielkiej Brytanii, który w tym roku już dwa razy stracił wywalczone prowadzenie, zajmuje trzecie miejsce, ale nadal ma sporą szansę na trzeci mistrzowski tytuł z rzędu.


Hannes Arch (fot. Mirja Geh/Red Bull Air Race Newsroom)

„To był wspaniały sezon, a rywalizacja podczas każdego kolejnego wyścigu była coraz bardziej zacięta” – powiedział Lamb, który ma na koncie 53 punkty w klasyfikacji generalnej i wyprzedza Archa i Bonhomme’a, którzy zebrali odpowiednio 48 i 47 punktów. W trakcie ostatnich pięciu wyścigów Lambowi niewiele brakowało do osiągnięcia perfekcji – zgarnął 48 z 60 możliwych punktów, osiągając wybitne rezultaty, w tym jedno pierwsze miejsce (12 punktów) i cztery drugie miejsca z rzędu (36). „Obecnie mamy w stawce wielu pilotów, których wyniki różnią się zaledwie o ułamek sekundy, więc o przegranej może zadecydować nawet najmniejszy błąd”. Rzeczywiście tegoroczny sezon wyłonił rekordową liczbę ośmiu pilotów, którzy stanęli na podium, i zaledwie setne sekundy dzieliły zwycięzców od przegranych.     

Tuż za pierwszą trójką walczącą na torze Spielberg o tytuł mistrza świata rozegra się równie interesująca bitwa o czwarte miejsce. Zwycięzca wyścigu w Las Vegas Kanadyjczyk Pete McLeod (37 punktów) spróbuje pokonać Australijczyka Matta Halla (33 punkty) oraz zwycięzcę z Forth Worth w Teksasie Nicaloasa Ivanoffa z Francji (30 punktów).

Wyścig na torze Spielberg, który jest 58. wyścigiem w historii tej dyscypliny, będzie powrotem Red Bull Air Race do korzeni. 11 lat temu, w 2003 roku seria wystartowała ze swoim pierwszym wyścigiem w pobliżu Zeltweg i od tamtej pory zdołała dotrzeć do 18 krajów. Wyścigi, w ramach których piloci latają nisko nad ziemią z zawrotną prędkością, w tym roku odbyły się już w Abu Dhabi, Chorwacji, Malezji, Polsce, Anglii i Stanach Zjednoczonych, a teraz przyszedł czas na Austrię.


Hannes Arch - Red Bull Air Race Spielberg (fot. Mirja Geh/Red Bull Air Race Newsroom)

MISTRZOSTWA ŚWIATA RED BULL AIR RACE
Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race, w których startują najlepsi piloci świata, to zawody będące najczystszą postacią sportów motorowych, łączące prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują powietrzny tor nisko nad ziemią, manewrując pomiędzy napełnionymi powietrzem 25-metrowymi pylonami. W porównaniu z ostatnim wyścigiem trzy lata temu wprowadzono kilka zmian w kwestii zasad i bezpieczeństwa, jednak jedna rzecz się nie zmieniła: Red Bull Air Race to najbardziej emocjonujące powietrzne zawody w świecie sportów motorowych.

Zmagania najlepszych pilotów wyścigowych w Austrii będzie można oglądać na żywo w niedzielę 26 października od godziny 16.00 na www.redbull.tv

Więcej informacji na www.redbullairrace.com
Materiały zdjęciowe, tekstowe oraz video dostępne są pod adresem: www.redbullairracenewsroom.com

KALENDARZ WYŚCIGÓW RED BULL AIR RACE 2014
1.    Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie 28 lutego / 1 marca
2.    Rovinj, Chorwacja 12/13 kwietnia
3.    Kuala Lumpur/Putrajaya, Malezja 17 / 18 maja
4.    Gdynia, Polska 26 / 27 lipca
5.    Ascot, Wielka Brytania 16 / 17 sierpnia
6.    Dallas/Fort Worth, USA 6 / 7 września
7.    Las Vegas, USA 11 / 12 października
8.    Spielberg, Austria 25 / 26 października

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony