Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pomorskie: po incydencie w pow. malborskim czasowo odsunięto od zadań pilota MiG-29

Po incydencie z udziałem samolotu bojowego MiG-29 w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim czasowo odsunięto od realizacji zadań lotniczych pilota maszyny – poinformował PAP rzecznik 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku mjr Maciej Kędzierski.

W czwartek na skutek uderzenia fali dźwiękowej wytworzonej przez samolot doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach.

W piątek rano RMF FM poinformowało, że pilot tego samolotu został zawieszony.

Rzecznik 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku mjr Maciej Kędzierski doprecyzował w rozmowie z PAP, że pilot "został czasowo odsunięty od realizacji zadań lotniczych". "Samo zawieszenie ma większe konsekwencje. Mamy nadzieję, że organy, które badają sprawę rzetelnie i możliwie szybko zakończą swoje prace, tak żeby pilot mógł powrócić do realizacji lotów, ponieważ dynamika szkoleń, dyżurów, jest bardzo duża i każdy pilot jest bardzo istotny" – podkreślił.

Mjr Kędzierski powiedział też, że samolot został tymczasowo uziemiony. "Jest to standardowa procedura przy tego typu zdarzeniach lotniczych. Musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na ustalenia komisji" – dodał.

O incydencie poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w czwartek po południu na platformie X (Twitterze).

Jak podano, "w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29". "Przed godziną 10.00 w trakcie wykonywania lotu szkolnego na samolocie MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, doszło do przekroczenia prędkości dźwięku podczas lotu na wysokości około 1000 stóp. Na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach" – poinformowało Dowództwo.

Zgodnie z procedurami, dalsze czynności prowadzi placówka Żandarmerii Wojskowej w Malborku oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

"Informujemy, jednocześnie że Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej pokryją wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonych budynków, dochowując najwyższej staranności, aby przywrócić stan sprzed zdarzenia" – podkreślono w komunikacie Dowództwa Generalnego.


Przeczytaj również:
Przekroczenie prędkości dźwięku podczas lotu szkoleniowego MiG-29 powodem uszkodzenia budynków w Szaleńcu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony