Przejdź do treści
O. Dominik Marian Orczykowski (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

Zmarł o. Dominik Marian Orczykowski – duszpasterz lotników

W dniu 19 marca 2024 roku zmarł o. Dominik Marian Orczykowski – od dziesiątków lat uważany za kapelana lotników polskich. Na ten tytuł zasłużył sobie swoim zaangażowaniem na rzecz lotnictwa, a w szczególności szybownictwa.

Rozpoczęło się ono wraz z pierwszym pasażerskim lotem, który wykonał w Krośnie w 1961 roku. Od tego dnia, poświęcał swoje siły na rzecz duszpasterstwa środowisk lotniczych. Dzięki kontaktom z pilotami spędził w powietrzu kilkadziesiąt godzin. Niestety z uwagi na wadę wzroku, nigdy nie mógł sam zostać pilotem, ale jako pomocnik i duszpasterz uczestniczył w wielu zawodach szybowcowych w Polsce i za granicą. Był członkiem wielu aeroklubów oraz Przyjacielem Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Miał 96 lat, w zakonie spędził 78 lat swojego życia, a 70 lat w kapłaństwie. Był harcerzem, duszpasterzem-kapelanem harcerzy, pasjonatem lotnictwa i duszpasterzem lotników oraz kapelanem Instytutu Onkologii w Krakowie. Ten prezbiter Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów był związany z Krakowem od dziesięcioleci.

Kapucyni informują, że uroczystości pogrzebowe o. Dominika Mariana Orczykowskiego odbędą się w sobotę 23 marca 2024 roku w Kościele Kapucynów pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie Olszanicy ( ul. Grzegorza Korzeniaka 16). O godz. 10.30 rozpocznie się różaniec za zmarłego, a o godz. 11 msza św. pogrzebowa, po niej ciało o. Dominika zostanie odprowadzone na cmentarz w Krakowie Olszanicy.

Br. Dominik Orczykowski urodził się 29.06.1927 r. w Drohobyczu, w województwie lwowskim. Na chrzcie otrzymał imiona Marian Władysław. Do nowicjatu Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim wstąpił w roku 1945, a rok później złożył tam pierwszą profesję zakonną. Po ukończeniu nauki w Liceum Księży Misjonarzy w Krakowie zdał maturę i podjął studia filozoficzno-teologiczne w seminarium kapucyńskim.

Śluby wieczyste złożył w Krakowie w 1949 roku, zaś święcenia diakonatu przyjął w roku 1953. Po przyjęciu z rąk bpa Franciszka Jopa święceń kapłańskich w roku 1954 rozpoczął swoją długą posługę duszpasterską. Początkowo posługiwał głównie jako kaznodzieja, katecheta i spowiednik, jednak z czasem profil jego duszpasterskiej drogi stał się bardzo charakterystyczny.

O. Dominik przed startem (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

O. Dominik przed startem (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

"Kapelan" polskich lotników

W 1961 roku związał się z lotnictwem, kiedy to na lotnisku aeroklubowym w Krośnie jako pasażer po raz pierwszy poleciał z pilotem Henrykiem Selwą samolotem CSS-13. To wtedy połknął lotniczego bakcyla. Od tej chwili towarzyszył lotnikom w ich pasji lotniczej, jest wszędzie gdzie go potrzebują i zapraszają. Choć sam, z uwagi na wadę wzroku, nigdy nie pilotował samolotu czy szybowca, to korzystał z każdej okazji, aby się przelecieć. Tym sposobem, spędził w powietrzu ponad 100 godzin. Wiele z tych lotów, o. Dominik wykonał z pilotami z Aeroklubu Podkarpackiego, co sam odnotował na swoje 50-lecie związku z lotnictwem i lotnikami (zestawienie poniżej) obchodzone 2 maja 2011 roku na lotnisku w Krośnie w czasie trwania XII Górskich Zawodów Balonowych. Specjalnie dla Jubilata, uruchomiono samolot CSS-13, aby mógł przeżyć lot, jak 50 lat temu.

Lotniczy Jubileusz Ojca Dominika Kapucyna (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

(fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

Jak mówił: „Służę lotnikom, moim hobby nie jest lotnictwo, ale człowiek który lata”. 

To właśnie lotnicy nazwali go swoim kapelanem, w środowisku lotniczym znany jest jako ojciec Dominik, kapelan lotników. Często odwiedzał lotniska aeroklubowe i prywatne, był gościem honorowym wielu spotkań i zawodów lotniczych, wygłaszał kazania, odprawiał msze święte dla lotników i poświęcał ich samoloty.

O. Dominik Marian Orczykowski - 75-lecie Aeroklubu Podkarpackiego (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

O. Dominik Marian Orczykowski - 75-lecie Aeroklubu Podkarpackiego (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

Jeździł na zawody krajowe i zagraniczne z mistrzostwami świata włącznie. Jako polski ksiądz, z „komunistycznego” kraju odprawiał dla zawodników uczestniczących w mistrzostwach msze święte, co budziło wśród nich niemałą sensację. Upodobał sobie szczególnie duszpasterstwo wśród szybowników, towarzyszył im w zawodach w wielu krajach świata. Towarzyszył reprezentantom Polski m.in. na Mistrzostwach Szybowcowych w Lesznie 1962 i 1968, rokrocznie na mistrzostwach Polski w Lesznie, w Settimana Volovelistica w Bolzano 1972, na Mistrzostwach Krajów Socjalistycznych w Per koło Gyor na Węgrzech, w mistrzostwach Świata w Räyskälä w Finlandii 1976 oraz w Châteauroux we Francji w 1978. W 1979 w Szwecji w Örebro na mistrzostwach Klasy Club i w tymże roku trasą Szwecja – Dania – Anglia – Francja – Włochy, we Włoszech na 2. mistrzostwach o Puchar Gór w Rieti. W 1985 w Rieti na Mistrzostwach Świata, a w 1989 w Austrii w Wiener Neustadt. W lipcu 1994 był na Szybowcowych Mistrzostwach Europy w Rieti (Włochy).

O. Dominik był fundatorem pucharu przechodniego - "Puchar Brata Dominika", dla szybownika, który zdobędzie najlepsze wyniki w pierwszej dekadzie sierpnia każdego roku. Począwszy od roku 1979, organizował corocznie dnia 10 grudnia Msze św. dla lotników w Domku Loretańskim znajdującym się przy kapucyńskim kościele pw. Zwiastowania NMP w Krakowie.

Cieszył się wielkim uznaniem w środowisku lotniczym, o czym świadczą licznie przyznawane Mu wyróżnienia i tytuły takie, jak: Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego - 21 stycznia 1997, Błękitne Skrzydła za duszpasterską opiekę nad polskimi szybownikami, Medal 50-lecia Głównego Ośrodka Badań Lotniczo-Lekarskich Aeroklubu Polskiego, Honorowe Wyróżnienie im. Dedala przyznawane przez Radę Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego, statuetka „Złota Lotka” nr 20 za 2004 rok Najwyższe Honorowe Wyróżnienie Klubu Lotników „LOTECZKA” W Londynie 11 listopada 1989 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczypospolitej za działalność harcerską i lotniczą. 15 lipca 2014, postanowieniem Prezydenta RP, przyznano odznaczenie Krzyż Wolności i Solidarności dla o. Dominika Orczykowskiego za działalność harcerską, wspieranie duchowe niezależnych ośrodków harcerskich w okresie PRL. Ponadto Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W styczniu 1993 został członkiem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa a 27 marca 1994 Honorowym Członkiem Aeroklubu Ostrowskiego (z okazji 50-lecia Aeroklubu). Od 5 stycznia 1998 był członkiem Lotniczego Klubu Loteczka we Wrocławiu. Od 15 lipca 2002 Honorowy Członek Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła Rayskiego.

Przesłanie śp. Ojca Dominika Orczykowskiego: „Niech wszystkim lotnikom Pan Bóg błogosławi i niech ich strzegą aniołowie a Matka Boska Loretańska, ich Patronka otoczy swą opieką” na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

O. Dominik Marian Orczykowski - 60-lecie Aeroklubu Podhalańskiego (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

O. Dominik Marian Orczykowski - 60-lecie Aeroklubu Podhalańskiego (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

FacebookTwitterWykop

Nasze strony