Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zgrywanie umiejętności Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo–Ratowniczego

W dniu 23 kwietnia 2020 r. odbył się trening Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego nr 1 (LZPR-1), wydzielanego z 1. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej (1.GPR) Świdwin.

Zespół wykonywał zadania w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR – Aeronautical Search and Rescue), sprawdzając możliwości działania w środowisku zagrożenia koronawirusem SARS CoV-2. Powyższe działanie było również weryfikacją zdolności w zakresie współdziałania i wsparcia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) w transporcie medycznym w sytuacji niedoboru sił i środków niezbędnych dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego oraz gdy konieczna jest relokacja / dywersyfikacja pacjentów pomiędzy szpitalami lub innymi placówkami.

Po otrzymaniu zadania z Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC – Aeronautical Rescue Coordination Centre), załoga LZPR-1 wykonała misję transportu medycznego osoby podejrzanej zakażeniem koronawirusem SARS CoV-2, pomiędzy szpitalami w Gryficach i Koszalinie. Podczas wykonywania zadań cała załoga był ubrana w Indywidualne Środki Ochrony Osobistej.

Jednym z istotnych elementów treningu była praktyczna weryfikacja procedur dekontaminacji i dezynfekcji załóg, sprzęt medycznego oraz śmigłowca, po zakończeniu misji, która odbyła się na lotnisku 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego (21.BLT) w Świdwinie. Dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu 1.GPR (jednostka wydzielająca) i 21.BLT (jednostka zabezpieczająca), osiągnięto zakładane cele oraz zidentyfikowano obszary wymagające dalszego doskonalenia. Pozwoli to również usprawnić procedury działania w innych jednostkach wydzielających (3.SLTr, BLMW i 25.BKPow) oraz zabezpieczających działania LZPR w ramach  służby ASAR.

 
(fot. 1.GPR)

W chwili obecnej, w podległości Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ), zadania w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR), w systemie ciągłym, wykonuje siedem wojskowych Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych. Za koordynację działań odpowiada  Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), składający się z głównego elementu, umiejscowionego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz dwóch wojskowych podośrodków, zlokalizowanych w COP-DKP i COM-DKM.
 
płk Marcin Szafraniec

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony