Przejdź do treści
Zespół Akrobacyjny ORLIK (fot. orlik.wp.mil.pl)
Źródło artykułu

Zespół Akrobacyjny ORLIK - podsumowanie 2015 roku

W 2015 roku Zespół Akrobacyjny ORLIK wykonał ogrom pracy związanej z przygotowaniem i realizacją pokazów lotniczych. Z początkiem roku zostały nałożone na pilotów Zespołu liczne i wymagające zadania. Plan pokazów lotniczych liczył 13 pozycji, wśród których znajdowało się min. 6 pokazów zagranicznych oraz 7 pokazów na terenie kraju w tym Air Show 2015.

Poza występami przed publicznością wyszkolono trzech pilotów zespołu, których wytypowano spośród pilotów instruktorów 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Sezon jak zwykle rozpoczął się intensywnymi treningami. Jak co roku piloci wznawiali się w lotach akrobacyjnych w formacjach, by później trenować w sześciosobowym składzie. Efekty tej pracy można było podziwiać na lotnisku w Inowrocławiu 16 maja, gdzie Zespół zainaugurował sezon 2015. Widzowie mogli zobaczyć sześć samolotów PZL-130 Orlik wykonujących nową wiązankę figur pilotażu. Również Solista Zespołu przygotował interesujący układ figur dotychczas nie wykonywanych na samolocie Orlik.

Skład Zespołu Akrobacyjnego na początku sezonu:
1. kpt. Dariusz Stachurski - Dowódca Zespołu/prowadzący
2. kpt. Sebastian Kwiecień - Prawoskrzydłowy
3. kpt. Robert Paciorek - Lewoskrzydłowy
4. kpt. Michał Anielak - Prawoskrzydłowy/solista
5. kpt. Krzysztof Kidacki - Lewoskrzydłowy
6. por. Bartosz Niegrzybowski - Zamykajacy

13 czerwca po raz kolejny Zespół wystąpił w Pruszczu Gdańskim, 20 czerwca w Dęblinie, a następnie 27 czerwca w Krakowie. W czasie między pokazami trwało intensywne szkolenie trzech kandydatów na członków Zespołu ORLIK, oraz przygotowania do wykonania wiązanki pilotażu w składzie 8 samolotów. Po zakończeniu szkolenia do Zespołu dołączyli por. Krzysztof Łysakowski, por. Tomasz Litwinek, ppor. Sebastian Rajchel. Oficjalny debiut ósemki Orlików odbył się 22 sierpnia podczas międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show 2015 w Radomiu, gdzie w trakcie dwudniowych pokazów przed własną publicznością piloci pokazali pilotaż na najwyższym światowym poziomie. Zaprezentowali nową wiązankę pilotażu, zyskując duże uznanie wśród przełożonych oraz zgromadzonej publiczności.

Po pokazach w Radomiu nie było czasu na odpoczynek, bo Zespół miał wykonać pokazy w sześciu miejscach w ciągu pięciu tygodni. Zaczęto na Słowacji w m. Sliac 29 i 30 sierpnia. Piękna słoneczna pogoda i wspaniała panorama otaczających lotnisko Tatr sprzyjały widowiskowym pokazom, na które także przybyło wielu polskich sympatyków lotnictwa. Kolejny weekend Zespół ORLIK spędził w Polsce i 5 września wystąpił w Poznaniu podczas święta 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Jeszcze w tym samym dniu, nad majestatycznie położonym amfiteatrem w m. Kozienice wykonano kolejny pokaz.

Następnym miejscem, gdzie można było zobaczyć Orliki, były Ateny. Athens Flying Week co roku przyciąga masę fanów lotnictwa. Wspaniała sceneria i przyjemny klimat sprawiają, że występ na tej imprezie daje niezapomniane wrażenia, a tym samym jest jak zwykle możliwością promocji Lotnictwa Polskich Sił Powietrznych. Trzeba dodać, że latanie nad lotniskiem Tatoi w dużej formacji samolotów, to ogromne wyzwanie, ze względu na bliskość górskich szczytów oraz niespodziewane i silne podmuchy wiatru. 19 i 20 września Zespół prezentował się w czeskiej Ostrawie podczas Dni NATO 2015. Pokazy obejrzało 255 tys. Widzów. Zespól Akrobacyjny ORLIK zdobył ogromne uznanie publiczności i zasłużone brawa. Piloci precyzyjnie wykonali swoje zadanie w nietypowych warunkach lotniska Mosnov, które przez cały czas pokazów obsługiwało również samoloty pasażerskie.

Ostatni zagraniczny pokaz Zespołu odbył się podczas Malta International Air Show 2015. Organizacja i wykonanie przelotu na Maltę były dużym wyzwaniem. Podróż w jedna stronę trwała dwa dni ze względu na konieczność wykonania międzylądowań na Węgrzech i we Włoszech. Pokazy nad lotniskiem Luqa tym samym zakończyły wyloty zagraniczne w 2015 roku. Występ Orlików przyciągnął uwagę wszystkich oglądających i świetnie wyglądał na tle błękitnego maltańskiego nieba.

Koniec sezonu przypadł w tym roku na 9 październik. Podczas przelotu z elementami pokazu na Szczytnem. Całe przedsięwzięcie wiązało się z przelotem w rejon pokazu, jego wykonanie i powrót. Jesienne krajobrazy nad mazurskimi jeziorami były niemalże symbolem ostatniego w 2015 roku wspólnego występu ośmiu pilotów Zespołu Orlik. Podsumowując 2015 rok, Zespół Orlik osiągnął sumaryczny nalot 1006 godzin, dając łącznie 20 pokazów. Wobec ogromu pracy wykonanej przez Zespół Orlik na szczególne uznanie zasługuje perfekcyjne przygotowanie przez personel techniczny samolotów Zespołu oraz utrzymanie ich w 100% sprawności. Dzięki zaangażowaniu i poświęceniu w pracy osób związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem pokazów wykonano wszystkie zaplanowane zadania.

Bartosz Niegrzybowski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony