Przejdź do treści
Halowy model akrobacyjny (fot. artbem.pl)
Źródło artykułu

Zawody Ogólnopolskie Halowych Modeli Akrobacyjnych F3P

Bemowskie Centrum Kultury – Aeromodelklub Artbem zaprasza do udziału w Zawodach Ogólnopolskich Halowych Modeli Akrobacyjnych F3P, które odbędą się w dniu 2 grudnia 2023 r. w Hali Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Księcia Trojdena 2C w Warszawie.

Akrobacja precyzyjna w hali jest stosunkowo młodą dyscypliną modelarstwa i stale się rozwija. Zadaniem pilota jest zademonstrowanie wiązanki 11 figur w ściśle określonej kolejności i jak najdokładniej. Lot obserwują sędziowie i oceniają każdą figurę osobno, w skali 10-punktowej.

Ciekawostką jest np. masa startowa maszyny gotowej do lotu (tzn. z silnikiem, bateriami i całą elektroniką na pokładzie). Jeśli w roku 2013 najlżejsze modele ważyły około 85 gramów, to dzisiaj już tylko... 35 gramów!

Zgodnie z programem wydarzenia zawody będą rozgrywane w następujących konkurencjach: F3P (akrobacja precyzyjna), F3P-AFM (akrobacja freestyle’owa do muzyki), F3P-Klub (akrobacja dla początkujących).

Konkurencję F3P-AFM (skrót od „Aerobatic Freestyle Music”) wymyślono dla stworzenia wydarzenia atrakcyjnego dla widzów. W największym skrócie, to dowolna kompozycja układu manewrów, według choreografii i do muzyki wybranej przez zawodnika. Piloci demonstrują swoje umiejętności pilotażu, latając Freestyle do rytmów własnego podkładu muzycznego. Czas trwania to 2 min. i musi on zawierać dwa utwory wolne i dwa szybkie. Sędziowie mają tu dość trudne zadanie. Oceniają kilka elementów jednocześnie: precyzję i dokładność, złożoność, harmonię z muzyką, wykorzystanie strefy lotów i efekty specjalne. Mogą to być np. zmienny skok śmigła, serpentyny doczepione do skrzydeł, które muszą być zrzucone w czasie lotu, konfetti, światła itp. Te „muzyczne” modele F3P-AFM mają bardziej zwartą konstrukcję, są bardzo zwrotne i ważą trochę więcej od modeli do akrobacji precyzyjnej, tzn. ok. 140 g !

Zawodnicy uczestniczący w awodach Ogólnopolskich Halowych Modeli Akrobacyjnych F3P muszą posiadać licencję sportową FAI ważną rok 2023. Opłata startowa (niezależnie od liczby konkurencji, w których się startuje) wynosi: Senior – 80 zł, Junior – 40 zł.

Również 2 grudnia rozegrane zostaną Zawody Klubowe ROOKIE dla Młodzików z Aeromodelklubu Artbem, które są dedykowane dla dzieci i młodzieży w wieku do lat 14. Licencje nie obowiązują na zawodach modeli ROOKIE, podobnie jak opłaty startowe.

Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest zgłoszenie (tylko on-line) do 28 listopada 2023 r. – LINK

Fanów małego i dużego lotnictwa oraz publiczność zapraszamy na tę najważniejszą imprezę modeli halowych RC w Polsce, podczas której będzie też piknik dla fanów latania halowego RC z udziałem Wicemistrza Świata Jakuba Muranowicza. 

Więcej informacji w Biuletynie organizacyjno-sportowym oraz na stronie www.bemowskie.pl

Zawody Ogólnopolskie Halowych Modeli Akrobacyjnych F3P 2023 - plakat (fot. Bogdan Wierzba, Vincent Merlijn)

(fot. Bogdan Wierzba, Vincent Merlijn)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony