Przejdź do treści
Model samolotu biorący udział w zawodach Aircombat ESA (fot. Ewa Tyburczy)
Źródło artykułu

Zawody Aircombat ESA – 12. Bitwa o Bemowo

Zapraszamy modelarzy do udziału w kolejnych w tym sezonie zawodach Aircombat ESA – 12. Bitwie o Bemowo. Zawody odbędą się 14 października 2023 r. na Lotnisku Warszawa-Babice, wjazd przez bramę przy ul. Piastów Śląskich, vis a vis ul. Żołnierzy Wyklętych.

Zawody będą rozgrywane w dwóch klasach:
✈ WW I – Model musi być pół-makietą rzeczywistego wielopłatowego samolotu wojskowego wyprodukowanego do końca 1918r.,
✈ WW II – Model musi być półmakietą rzeczywistego samolotu wojskowego wyprodukowanego w latach 1935 – 1945.

W największym skrócie konkurencja ESA Aircombat, to przepełnione realizmem walki powietrzne, w których o wygranej decydują umiejętności pilotażowe oraz refleks zawodnika. Zgodnie z wymogami regulaminu, modele są "półmakietami" prawdziwych samolotów wojskowych, z okresu I lub II Wojny Światowej. Te małe „samolociki” o rozpiętości 70-86 cm (jednosilnikowe) i 70-100 cm (wielosilnikowe), napędzane są silnikiem elektrycznym, a ich masa nie przekracza 600 g.

Modele wyposażone są w 10 metrowe taśmy z krepiny. Głównym zadaniem pilota jest dokonanie jak największej liczby cięć tasiemek konkurentów. Odcinanie odbywa się za pomocą śmigła. Piloci otrzymują punkty za każde cięcie, za czas przebywania w powietrzu, a także punkty karne za unikanie walki lub przekroczenie linii bezpieczeństwa.

Zależnie od liczby zgłoszonych zawodników, w poszczególnych walkach ogląda się 6-7 modeli RC - latających jednocześnie! Za losowanie pilotów do poszczególnych walk odpowiada program komputerowy. Wbrew pozorom, to trudne technicznie widowisko, wymagające od pilotów wielogodzinnych lotów treningowych, starannie przygotowanych modeli oraz profesjonalnych aparatur sterujących.

Widzowie obserwujący Aircombat po raz pierwszy podziwiają kunszt pilotażu i ogromną koncentrację pilotów. Trzeba zaznaczyć, że w czasie bitwy akcja jest bardzo dynamiczna i czasem jesteśmy świadkami małych „katastrof” lotniczych. Mimo zawiłości regulaminowych, Aircombat jest wielkim widowiskiem!

Zgłoszenia udziału w zawodach należy dokonać on-line (LINK) w terminie do 11 października br. (środa), do godz. 23:59.

Opłata startowa (za udział w zawodach) wynosi 45 zł i nie obejmuje opłaty na Puchar Polski, która będzie zbierana na starcie przez przedstawiciela PP ESA Aircombat.

Tegoroczna edycja Ogólnopolskich Zawodów modeli do walki powietrznej ESA Aircombat pn. 12. Bitwa o Bemowo odbędzie się dzięki wsparciu Centrum Usług Logistycznych w Warszawie – Lotnisko Warszawa - Babice. 

Więcej informacji o imprezie w Biuletynie oraz na stronie: www.bemowskie.pl/projekt/aeromodelklub

Zawody Aircombat ESA - 12. Bitwa o Bemowo - plakat (fot. Sławomir Pastuszka, projekt - Bogdan Wierzba)

(fot. Sławomir Pastuszka, projekt - Bogdan Wierzba)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony