Przejdź do treści
EGAC 2008

Zakończenie 9 Mistrzostw Europy w Akrobacji Szybowcowej

W dniu wczorajszym zakończyły się rozgrywane na lotnisku Aeroklubu Radomskiego, 9 Mistrzostwa Europy w Akrobacji Szybowcowej. Drużynowo, Mistrzostwa wygrali Czesi przed Rosjanami i Niemcami. W klasyfikacji generalnej, pierwsze miejsce zdobył Węgier Ferenc TOTH, drugie Erik PIRIOU i trzecie Markus FEYERABEND. Szczegółowe wyniki na stronie organizatorów.

Ceremonię zakończenia Mistrzostw poprzedziły mini pokazy. W sobotnie popołudnie niebo uchyliło rąbka błękitu i w malym oknie dobrej pogody pozwoliło pilotom, uczestnikom pokazów zaprezentować swoje wysokie umiejętności. Ci co zdecydowali się przybyć do Piastowa, na pewno nie żałowali. Punktualnie o godzinie 14.00 wystartował na samolocie M-28 Skytruck, Wiesław Cena z załogą. W pamięci publiczności zapadnie zapewne precyzyjne, bardzo krótkie lądowanie oraz .... kołowanie do tyłu.

Kolejnym punktem programu był pokaz akrobacji indywidualnej wykonany przez Marka Szufę na samolocie Skybolt. Zapierajace dech w piersiach akrobacje w wykonaniu akrobata, potęgowane gwizdem linek wywarły niesamowite wrażenie na wszystkich. W chwilę po lądowaniu Marka, wystartowały trzy Cessny, dwie 172 i jedna 182 za sterami których zasiedli Andrzej Komisarski jako prowadzący, oraz skrzydłowi Irek Jesionek i Andrzej Fokt, którzy zaprezentowali precyzyjny lot w szyku. Niewątpliwie atrakcją był pokaz Jerzego Makuli na szybowcu Solo Fox. Idealnie skomponowany program podkreślony świecami dymnymi powodował że wszyscy z zainteresowaniem i częściowo niedowierzaniem kręcili głowami na popisy akrobacji.

Kolejnym punktem programu był pokaz i prezentacja w locie samolotu Zlin Z-526 F, za sterami którego zasiadał wielokrotny uczestnik Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej Jacek Osiński. Po zakończonym pokazie Jacka, do startu przygotowywał się Grzegorz Krzyżanowski - pilot Aeroklubu Radomskiego, wicemistrz naszego kraju PPG. W swoim występie, prezentował elementy lotu z minimalną i maksymalną predkością, slalom między tyczkami, oraz pokaz precyzyjnego lądownia. Punktualnie o godzinie 15.00 nad głowami publiczności, swój program rozpoczął Zespół Akrobacyjny Orlik. Liczna publiczność, brawami nagrodziła występ pilotów ktorzy z precyzją wykonywali programy akrobacji zespołowej.

Kolejną atrakcją, był pokaz i pezentacja w locie samolotu M-18 Dromader pilotowanego przez Tadeusza Jedrzejka. Po lądowaniu Dromadera, przed publicznością zaprezentował się Ireneusz Jesionek który przesiadł się z Cessny tym razem na Extre 300 L i zaprezentował kunszt, wykonując kilka wiązanek akrobacji wyczynowej, za co podobnie jak pozostali uczestnicy, pokazów zebrał rzęsiste brawa.

Kolejne minuty to blok modelarski, pokaz akrobacji modelem na uwięzi, pokaz walki powietrznej oraz prezentacja w locie modelu śmigłowca. W chwilę później nad głowami publiczności zaprezentował się Tomasz Jeromin na motolotni, z bardzo atrakcyjnym programem.

Publiczności zaprezentowali się również na samolocie Junior - Waldemar Dąbrówka i Andrzej Fokt oraz na samolocie Skyranger Miroslaw Danik i Tadeusz Jedrzejek. Niestety już w trakcie pokazów doszła do nas informacja ze nie przylecą nad nasze lotnisko zapowiadane i oczekiwane przez wszystkich samoloty F-16. A więc... do nastepnego razu.

Liczna publiczność zgromadzona na naszym lotnisku z całą pewnością nie żałowała sobotniego popołudnia spędzonego na lotnisku w Piastowie. Ceremonia dekoracji mistrzostw była ostatnim elementem, kończącym zawody.

Szczegolowe wyniki znajdują sie na oficjalnej stronie Mistrzostw www.egac2008.com
FacebookTwitterWykop

Nasze strony