Zagłosuj na ratownika TOPR-u nominowanego do nagrody Wyczyn Roku

Skok Pawła Jankowskiego ze spadochronem z najwyższego wodospadu świata (fot. travelery.national-geographic.pl)

Trwa kolejna edycja konkursu Travelery National Geographic. Już po raz czternasty Travelery National Geographic wyłoni zwycięzców w tym plebiscycie.

Plebiscyt obejmuje pięć kategorii:
• Społeczna Inicjatywa Roku – dla osób lub instytucji, które przyczyniają się do poprawy świadomości ekologicznej, ocalenia dzikiej przyrody lub dziedzictwa kulturowego.
• Wyczyn Roku – za pionierskie podjęcie wyjątkowego zadania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych.
• Podróż Roku – za realizację niestandardowej wyprawy, która była czymś więcej, niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej.
•   Bloger Roku – za atrakcyjne przeniesienie podróży do świata wirtualnego i twórcze wykorzystanie mediów społecznościowych.
• Książka Roku – za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe.

W każdej kategorii wybierany będzie jeden laureat NAGRODY TRAVELERY.

W kategorii „Wyczyn Roku” jednym z nominowanych jest Paweł Jankowski, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Polak został nominowany za jego skok z najwyższego wodospadu świata – Salto Angel w Wenezueli.

Skok ze spadochronem z najwyższego wodospadu świata

W Wenezueli stan wyjątkowy. Zamieszki na ulicach, blackout, w mediach chaos. Szczegółowe kontrole, pomagają kontakty i narodowa flaga. Jeepami i małym samolotem docieramy do wodza plemienia Pemon. Po negocjacjach zyskujemy 12 indiańskich towarzyszy, którzy pomogą w 7-dniowym trekkingu przez dżunglę, sawannę, bagna i labirynty skalne płaskowyżu Auyantepui. Spaleni słońcem, zmęczeni i brudni, szczęśliwie osiągamy próg największego wodospadu świata – Salto Angel – 979 m. Stąd następuje skok w nieznane, bo na dole nikt nie czeka, nie wskazuje kierunku wiatrów czy miejsca lądowania – 15 sekund swobodnego spadania, prędkość 200 km/h, pozycja trakująca, by jak najbezpieczniej oddalić się od ściany, otwarcie spadochronu na 400 m, 3 minuty szybowania. 20 lat doświadczenia i 4000 skoków pomagają wylądować w jednym kawałku, choć wokół stroma, dzika, gęsta dżungla. W niej samotnie przetrwam 3 doby z tym, co zmieściłem do kieszeni przed skokiem (garść suszonych owoców, kawałek mięsa, benzyna, ogień, sznurek, nóż i folia NRC). Po trzech dniach bez możliwości jakiegokolwiek kontaktu ze światem, przesiąknięty dymem ogniska, które chroniło mnie przed owadami i dzikimi zwierzętami, z radością dostrzegam Indian, którzy przypływają kanu, by zabrać mnie do „cywilizacji” – opisuje swój wyczyn Paweł Jankowski.

Paweł to doświadczony skoczek: 3 tysiące skoków ze spadochronem i kilkanaście base jumpów. Ten skok z wodospadu Salto Angel, który jest na wysokości blisko 1 kilometra w Wenezueli, ratownik TOPR wykonał w marcu 2019 r. Na tę ubiegłoroczną wyprawę pojechała pięcioosobowa grupa Polaków. Pawłowi towarzyszyli: Darek Pachut, Dimitri Wika, Jan Wierzejski i Miłosz Forczek, którzy zjechali na dno wodospadu na linach. Paweł Jankowski skoczył z wodospadu ze spadochronem.

Film z wyczynu Pawła można zobaczyć TUTAJ.

Zachęcamy do głosowania na Pawła Jankowskiego na stronie www.travelery.national-geographic.pl

Plebiscyt i Konkurs trwać będzie do dnia 10.05.2020 r.

W tym etapie Plebiscytu, na podstawie wyników głosowania zostanie wyłonionych po 3 finalistów każdej z 5 Kategorii. O ich wyborze zadecyduje liczba oddanych głosów. Z listy finalistów  Kapituła Plebiscytu wybierze po 1 laureacie w każdej z 5 Kategorii. Wyniki Plebiscytu zostaną ogłoszone podczas Gali Travelerów, przeprowadzonej online do 20 maja 2020 r.

Więcej informacji w Regulaminie.

Źródło: travelery.national-geographic.pl
comments powered by Disqus