Wysokie loty Pawła Farona

Paweł Faron gościem Trójki Polskiego Radia (fot. Paweł Faron/FB)

Paweł Faron, który jest jednym z najbardziej doświadczonych pilotów paralotniowych w naszym kraju, był 18 sierpnia gościem Trójki Polskiego Radia. Pilot należy do ścisłej światowej czołówki. Udało mu się zakwalifikować do najbardziej prestiżowych zawodów w świecie paraltoniarstwa – Red Bull X-Alps.

W tym niezwykle trudnym wyścigu wystartował trzy razy.  W 2015 roku Pawłowi jako pierwszemu Polakowi udało się dotrzeć do mety w Monte Carlo. Dokonał tej sztuki dopiero w trzecim swoim starcie w tej prestiżowej imprezie, w której wystąpić może tylko 30 najlepszych pilotów świata.

Jest również wielokrotnym zdobywcą pucharu przelotowego oraz paralotniowym mistrzem Polski. Uwielbia latać w Alpach. Właśnie tam ma na swoim koncie wiele lotów powyżej 200 km.

Człowiek cały czas ma w głowie latanie. Jak nie latam tydzień, zaczyna się gdzieś dobijać taki głos: "dlaczego jeszcze nie latam?" i muszę wtedy iść to zrobić. Moja paralotnia jest realna, namacalna, ale w mojej głowie również są skrzydła i ich nie da mi się odebrać. Nawet jak nie będę mógł latać, to swoje przeżycia mam wciąż w pamięci i tego nie da mi się odebrać – mówi Paweł Faron.

Pawel Faron podczas Red Bull X-Alps 2015, okolice Passo Della Novena, Szwajcaria (fot. arch. Red Bull X-Alps)

Pochodzący z Żywca Paweł Faron lata paralotnią od 1999 roku. Jako zawodnik od 2003 roku. Jest wieloletnim członkiem kadry narodowej, paralotniowym mistrzem Polski, mistrzem XCC, instruktorem paralotniowym i PPG, pilotem tandemowym.

Jakie wydarzenie sprawiło, że gość Trójki zafascynował się lataniem? Kiedy po raz pierwszy w życiu przeżył bardzo twarde lądowanie? O to wszystko zapytała Pawła Farona prowadząca audycję Katarzyna Stoparczyk.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania na stronie www.polskieradio.pl

Źródło: Polskie Radio Trójka
comments powered by Disqus