Przejdź do treści
Wieczorny pokaz atrakcją AIR SHOW Radom 2023 (fot. airshow.wp.mil.pl)
Źródło artykułu

Wieczorny pokaz atrakcją AIR SHOW Radom 2023

Przygotowania do przyszłorocznej edycji AIR SHOW Radom 2023 są już na zaawansowanym etapie. W poniedziałek, 12 grudnia br. odbył się kolejny rekonesans na terenie nowego lotniska Warszawa-Radom z udziałem sekretarza stanu w MON Wojciecha Skurkiewicza, przedstawicieli Agencji Mienia Wojskowego (AMW), żołnierzy Dowództwa Generalnego RSZ oraz jednostek podległych jak również wszystkich innych służb mundurowych włączonych w organizację radomskiego AIR SHOW. Pokazy lotnicze zostały zaplanowane w ostatni weekend wakacji, 26 i 27 sierpnia 2023 roku, i będą przeprowadzane pod hasłem „Niezwyciężeni w przestworzach”, a wydarzenie poświęcone będzie 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim i ustanowienia rekordu świata odległości lotu. AMW jest głównym organizatorem pokazów, a za część lotniczą i wystawę statyczną sprzętu wojskowego odpowiada Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ).

12 grudnia 2022 roku w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego na lotnisku Radom Sadków odbył się drugi rekonesans, który pozwolił na szczegółową analizę lokalizacji, dostępnej infrastruktury, w tym właściwego oświetlenia i podjęcie stosownych prac w celu właściwego przygotowania XVII edycji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW Radom 2023. Kolejne robocze spotkanie na Sadkowie poprowadziła dyrektor biura organizacyjnego Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW Radom 2023 Małgorzata Skrzypek  wspólnie z gen. bryg. pil. Sławomirem Żakowskim, szefem grupy organizacyjnej z DG RSZ.

„Chcielibyśmy, żeby przyszłoroczny AIR SHOW był niezapomniany nie tylko ze względu na bogaty program pokazów lotniczych w dzień, ale planujemy również coś niezwykłego – pokaz kunsztu pilotażu po zmierzchu. Fani lotnictwa będą mogli zobaczyć nie tylko to co w powietrzu ale także bogatą wystawę statyczną, nie tylko statków powietrznych ale także sprzętu i wyposażenia pozostającego na wyposażeniu nie tylko Wojska Polskiego ale także naszych sojuszników z NATO.” – powiedział sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz po zakończonym spotkaniu.

Dlatego podczas rekonesansu zorganizowanego późnym południem na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu sprawdzone zostało m.in. oświetlenie płaszczyzn lotniska i warunki, które pozwolą organizatorom na przeprowadzenia bezpiecznych nocnych pokazów. Wstępnie zostały one zaplanowane na sobotę, 26 sierpnia 2023 roku, po zapadnięciu zmierzchu.

Robocze spotkanie przed AIR SHOW Radom 2023 (fot. airshow.wp.mil.pl)

(fot. airshow.wp.mil.pl)

Główną atrakcją wieczornego AIR SHOW mają być wojskowe statki powietrzne wspierane przez lotnictwo Aeroklubu Polskiego.  Podczas nocnego pokazu na radomskim niebie pojawią się statki powietrzne, których akrobacje uatrakcyjnią widowiskowe flary i pokaz pirotechniki.

Przeprowadzony rekonesans przyczyni się do sprawnej organizacji pokazów, odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz medycznego, wytyczenia ciągów komunikacyjnych, oznakowania i zaplanowania stref wejścia i wyjścia oraz właściwego oświetlenia niezbędnego do wieczornych pokazów. Sprawdzono, czy przyjęte założenia organizacyjne takich elementów AIR SHOW jak: pokazy w powietrzu, wystawa statyczna, system wejść i dróg komunikacyjnych, plany rozmieszczenia na lotnisku sektorów różnych kategorii są wykonalne i bezpieczne. Na lotnisku odbyła się wizja lokalna i niezbędne konsultacje między żołnierzami, funkcjonariuszami Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Miejskiej zabezpieczającymi pokazy oraz innymi podmiotami, które wspólnie z PPL, gminą Radom i Wodociągami Miejskimi zadbają o bezpieczny i właściwy przebieg tego wydarzenia. Do tej grupy należeć będą także lekarze, ratownicy medyczni i pozostały personel pomocniczy służby zdrowia.

Zaproszenia do udziału w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych (MPL) AIR SHOW Radom 2023 skierowane zostały do zespołów akrobacyjnych i solistów z całego świata. Wysłano je do przedstawicieli z 34 krajów. Dotychczas swój udział zadeklarowało 9 państw. Ponieważ planowanie pokazów w wielu krajach odbywa się na początku roku kalendarzowego, organizatorzy nadal prowadzą rozmowy i oczekują na potwierdzenie uczestnictwa kilkunastu ekip.

Swoją obecność na AIR SHOW 2023 potwierdziły już chorwackie Siły Powietrzne ze śmigłowcami OH-58 KIOWA i UH-60 BlackHawk. Zapowiedzieli się także piloci z Litwy, którzy zaprezentują C-27J SPARTAN oraz AS365N3+ Dauphin. Słowacja zdecydowała o udziale statków powietrznych C-27 SPARTAN i L-39 Albatros. Kraje takie jak: Dania, Francja, Czechy, Korea Południowa, Szwajcaria czy Wielka Brytania również zadeklarowały obecność na MPL AIR SHOW 2023 – jednak dokładny skład ekip oraz statków powietrznych będzie znany na początku 2023 roku. Ciekawostką dla widzów będzie samolot KC-135 tzw. powietrzny tankowiec z Gwardii Narodowej stanu Illinois (ang. National Guard Illinois). Jest również duża szansa na obecność na radomskim lotnisku samolotu wczesnego ostrzegania AWACS.

W przyszłorocznym AIR SHOW, w powietrzu zaprezentują się także statki powietrzne pozostające na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych. Będzie można podziwiać kunszt pilotażu w wykonaniu Zespołu Akrobacyjnego Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, którego piloci rozpoczęli już treningi do pokazów. Na  AIR SHOW 2023 widzowie zobaczą śmigłowce Mi-2 i W-3, Mi-8 i Mi-24 oraz samoloty M-28, i C-130 nie zabraknie także Su-22, MiG-29, F-16 oraz M-346. Fani lotnictwa podczas pokazów będą mogli podziwiać samolot C-295M w wyjątkowym okolicznościowym malowaniu z okazji 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim i ustanowienia rekordu świata odległości lotu oraz 20-leciu służby w polskich Siłach Powietrznych. Ponadto publiczność będzie mogła obejrzeć SW-4, Mi-14, W-3 SAR, bezzałogowce i samolot transportowy Gulfstream G-550 oraz UH-60 Black Hawk i SH-2G.

AIR SHOW Radom - F-16 (fot. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom)

(fot. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom)

Impreza, która odbędzie się 26 i 27 sierpnia, zostanie podzielona na część statyczną i dynamiczną. Dla miłośników militariów przygotowana zostanie wystawa statyczna obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP od Wojsk Lądowych przez Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej po Marynarkę Wojenną, a także sprzęt którym dysponuje szkolnictwo wojskowe. Organizatorzy liczą również na obecność sojuszników

z NATO m.in. wojsk lądowych USA stacjonujących w Polsce. Na wystawie statycznej zaprezentowane zostaną m.in. czołgi, transportery opancerzone, zestawy przeciwlotnicze, radary, broń osobista żołnierzy, symulatory szkolenia strzeleckiego oraz drony. Z bliska będzie można obserwować nowoczesną technikę wojskową oraz indywidualne wyposażenie żołnierzy, zazwyczaj niedostępne dla szerokiej publiczności. Do udziału zaproszono także przedstawicieli producentów sprzętu polskiego przemysłu obronnego.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze to bardzo duże przedsięwzięcie. Zabezpieczenie tak wielkich pokazów jak AIR SHOW Radom 2023 wiąże się z dużym wyzwaniem logistycznym, dotyczy bowiem koordynacji przedsięwzięć związanych z przyjęciem i zabezpieczaniem personelu, statków powietrznych oraz techniki lądowej. Ponadto, wymaga znacznego wysiłku związanego z zapewnieniem właściwych warunków socjalno-bytowych, zakwaterowaniem i wyżywieniem oraz transportem ekip. Pokazy lotnicze to duże wyzwanie logistyczne, a nadrzędną kwestią będzie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom i widzom pokazów.

Za przygotowanie najważniejszej imprezy lotniczej w Polsce odpowiada kilka instytucji. Organizacją pokazów zajmuje się Agencja Mienia Wojskowego we współpracy z Dowództwem Generalnym RSZ, władze miejskie Radomia, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” oraz Wodociągi Miejskie w Radomiu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony