Wesprzyj rozwinięcie projektu filmowego "Chwała Bohaterom" o F.Żwirce i S.Wigurze

Projekt filmowy Chwała Bohaterom

Stowarzyszenie "Chwała Bohaterom" z Jastrzębia Zdroju od lat zajmuje się upamiętnianiem mało znanych faktów historii Polski i regionu. We współpracy z "Domem Polskim im. Żwirki i Wigury" w czeskim Cierlicku Stowarzyszenie przygotowało, przy unijnym wsparciu, projekt upamiętniający Żwirkę i Wigurę – wybitnych przedwojennych lotników. W jego ramach kilka tysięcy młodych ludzi na pograniczu polsko-czeskim miało okazje zobaczyć poświęconą im wystawę lub uczestniczyć w prelekcjach na temat znaczenia ich gigantycznego, niewyobrażalnego dziś sukcesu.

W ramach tego projektu zrealizowany został także 50 minutowy film dokumentalny (z elementami fabuły) z zamysłem prezentowania go odwiedzającym miejsce katastrofy Żwirki i Wigury na Zaolziu. Film opowiedziany jest z punktu widzenia mieszkańców miejsca, gdzie Żwirko i Wigura zginęli we wrześniu 1932 roku. Premiera filmu "Chwała Bohaterom – wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury" odbyła się w dniach w dniach 8-10.09.2017 r. – Mamy nadzieję, że podobnie jak debiut autora filmu – Pawła Bogocza ("Happy Olo" o kajakarzu Aleksandrze Dobie) – także i ten film trafi do dystrybucji kinowej i będzie zbierał nagrody na najbardziej prestiżowych filmowych festiwalach – mówią członkowie Stowarzyszenia.

Wspomnienie Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury film "Chwała Bohaterom" – został zrealizowany w przygranicznym Cieszynie, Jastrzębiu Zdroju, Karwinie, Cierlicku, Będzinie i Warszawie. Część zdjęć zrealizowano też w Brukseli, Wilnie, Kaliningradzie, Moskwie, St Petersburgu, Mińsku, Kijowie i Lwowie.

Najwybitniejsi polscy specjaliści od filmu dokumentalnego – zachęcają nas do dalszego rozwijania projektu, bardzo wysoko oceniając jego potencjał i punkt do którego już dotarliśmy. Niestety, podczas finalnych prac – niespodziewanie zmarł nasz dźwiękowiec, wybitna postać polskiej kinematografii i pasjonat lotnictwa – Paweł Fidala (znany m.in jako twórca ścieżki dźwiękowej do filmu "Pitbull"). Powiedzenie o "ludziach niezastąpionych" nabrało dla nas specjalnego znaczenia – opowiadają twórcy projektu.

Pragniemy zebrać kwotę 25 tys. złotych, która umożliwi nam ponowne udźwiękowienie filmu, oraz przygotowanie kopii do publicznych prezentacji filmu z przestrzennym dźwiękiem kinowym (tak jak Paweł to wymyślił) a nie – dźwiękiem telewizyjnym (stereo). Jeśli uda nam się zdobyć więcej środków – rozbudujemy film do 75 minut – temat zapomnianych patronów polskiego lotnictwa bardzo się o to prosi. Bez ich światowego sukcesu przed wojną – nie było by np. Dywizjonu 303... – dodają.

Za własne pieniądze zrealizowaliśmy dodatkowe zdjęcia, tak by film osiągnął pełen metraż (75-90 minut). Byłoby grzechem nie pociągnąć dalej tematu, nie wysłać filmu na festiwale, nie udźwiękowić go tak jak powinny być udźwiękowione kinowe filmy dokumentalne. Chciałbym pozostać w tym filmie niezależny, tak jak się to do tej pory zawsze ze mną działo. Jedyna szansa na rozwinięcie filmu to zbiórka społeczna. Jest trochę gadżetów, można zaprosić reżysera na spotkanie, pokaz - przyjedzie z ekranem, rzutnikiem i opowieścią o znaczeniu legendy mocno już zapomnianych – Żwirki i Wigury – dla Polski i Polaków. Można za niewielki grosz – zapisać się na wieczność w napisach końcowych filmu czy na naszej stronie internetowej. To film o trudnej miłości do Polski, gdzie bieżąca polityka – zaciera nam to co w nas – Polakach – najpiękniejsze. Jest trochę gorzki, ale ma niezwykle optymistyczne zakończenie. Pozwólcie mi je przedstawić szerokiej publiczności – obojetnie czy jesteście Polakami, czy nie – wszyscy w kinie będziecie ze wzruszenia płakać – zapewniam. Już tak niewiele brakuje – apeluje Paweł Bogocz, realizator tego projektu, utytułowany twórca filmowy.

Rozwinięcie projektu filmowego "Chwała Bohaterom" można wesprzeć do 11.09.2019 r. Więcej informacji na stronie www.zrzutka.pl

Źródło: zrzutka.pl
comments powered by Disqus