Przejdź do treści
Transport śmigłowcem W-3 Sokół TOPR poszkodowanej narciarki z Kotła Gąsienicowego (fot. P. Gruszka)
Źródło artykułu

Weekendowe akcje załogi śmigłowca TORP po wyprawach w góry

W trakcie ostatniego weekendu ratownicy TOPR udzielili pomocy 15 poszkodowanym osobom.

Do pierwszego zdarzenia doszło w piątek, kiedy to ratownicy dyżurujący na PKL Kasprowy Wierch poprosili o przylot śmigłowca do osoby, która doznała ataku epilepsji jadąc wyciągiem w Kotle Goryczkowym. W tym dniu ratownicy pomagali jeszcze kilku narciarzom skiturowym, którzy doznawali głównie urazów kończyn dolnych.

Najwięcej pracy było w sobotę. Również wtedy ratownicy z Kasprowego Wierchu poprosili o pomoc załogę śmigłowca. Narciarka po upadku w okolicy Kotła Gąsienicowego doznała bardzo bolesnego złamania kończyny górnej i konieczny był jej szybki transport do szpitala w Zakopanem.

Transport śmigłowcem W-3 Sokół TOPR poszkodowanej narciarki z Kotła Goryczkowego (fot. Ł. Migiel)

Transport śmigłowcem W-3 Sokół TOPR poszkodowanej narciarki z Kotła Goryczkowego (fot. Ł. Migiel)

W nocy w pogarszających się warunkach związanych z porywistym wiatrem odbyły się 2 poważne wyprawy ratunkowe. Pierwsza z nich polegała na sprowadzeniu 3 osobowej rodziny z okolicy Suchych Czub do Doliny Kondratowej. Poszkodowani bez odpowiedniego przygotowania i wyposażenia nie byli w stanie bezpiecznie zejść w dół.

Druga z wypraw odbyła się na Północnym Filarze Świnicy, gdzie podczas wycofu utknęła dwójka taterników. Ratownicy dzięki pomocy PKL Kasprowy Wierch  zostali szybko wywiezieni na szczyt Kasprowego, a następnie pieszo udali się na Siodełko w Filarze, skąd przy użyciu lin dyneema bezpiecznie opuścili taterników do podstawy ściany. W tym przypadku działania zakończono po godzinie 7 rano.

Ewakuacja dwójki taterników z Północnego Filaru Świnicy (fot. M. Józefowicz)

Ewakuacja dwójki taterników z Północnego Filaru Świnicy (fot. M. Józefowicz)

W niedzielę również pomagano głównie narciarzom, były to okolice Grzesia oraz Dolnej Równi Goryczkowej.

Na nadchodzący tydzień w Tatry zawita ponownie zima. Prognozowane są opady śniegu, co już poskutkowało ogłoszeniem 2 stopnia zagrożenia lawinowego w Tatrach.

Aktualny komunikat lawinowy jest dostępny na stronie internetowej: www.lawiny.topr.pl

Informacje na temat warunków do uprawiania turystyki są dostępne pod adresem: www.tpn.pl/zwiedzaj

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zachęcają do sprawdzania na bieżąco prognoz pogody oraz warunków do uprawiania turystyki i komunikatów lawinowych planując wyjścia w Tatry.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony