Przejdź do treści
Źródło artykułu

Weekendowe akcje ratowników TOPR z użyciem śmigłowca

Kolejny weekend za nami. Piękna pogoda zachęcała turystów do górskich wędrówek, co spowodowało, że ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kilkanaście razy musieli wyruszyć w góry.

Piątek był dość spokojny. Ratownicy z tatrzańskich schronisk samochodami przetransportowali kilku turystów z lekkimi zachorowaniami, spowodowanymi zmęczeniem oraz urazami kończyn dolnych do zakopiańskiego szpitala.

W sobotę doszło do śmiertelnego wypadku w Tatrach. Już o godzinie 8:24 na centralę TOPR dociera zgłoszenie od turystów będących na Orlej Perci, o upadku turysty z Pośredniej Sieczkowej Przełączki w kierunku Dolinki Buczynowej. Ratownicy w kilkanaście minut od zgłoszenia dotarli na miejsce wypadku i odnaleźli turystę bez oznak życia. Turysta po blisko 200 metrowym upadku doznał obrażeń wielonarządowych. Ciało turysty śmigłowcem przetransportowano na lądowisko przy zakopiańskim szpitalu.

Po południu na Centralę TOPR dotarło zgłoszenie o wypadku taternickim na Mnichu. Taternik zjeżdżając na linie, poniżej górnych półek Mnichowych na skutek 'wahadła' uderzył o skały i doznał urazów głowy oraz kończyn dolnych. Śmigłowcem przewieziono go do szpitala.

W niedzielę na Mnichu doszło do kolejnego wypadku taternickiego. Tym razem na wschodniej ścianie Mnicha na Wariancie Ambrożego z wysokości spadł wspinacz i zatrzymał się na półce skalnej w jaskini Studnia w Mnichu. Śmigłowiec na miejsce wypadku przetransportował 12 ratowników. Ratownicy po dotarciu do taternika, udzielili mu pierwszej pomocy i w noszach francuskich, przy użyciu lin dyneema wyciągnęli go na powierzchnię z jaskini, po czym opuścili do podstawy ściany. Rannego taternika wraz z pozostałymi ratownikami przewieziono śmigłowcem na lądowisko przy zakopiańskim szpitalu.

W najbliższym tygodniu w Tatrach prognozowane są wysokie temperatury oraz wystąpienie burz. Ratownicy TOPR apelują o bieżące monitorowanie informacji na temat warunków turystycznych oraz prognozy pogody. Informacje te dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony