Przejdź do treści
Modelarzy przygotowuje się do wypuszczenia modelu szybowca (fot. Urząd Lotnictwa Cywilnego)
Źródło artykułu

Ważne zmiany dla klubów lub stowarzyszeń modelarstwa lotniczego

Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina, że od 31 grudnia 2022 r. kończy się okres przejściowy dla modelarzy, którzy latają dronami.

Od 1 stycznia 2023 r. operacje wykonywane przy użyciu systemów bezzałogowych statków powietrznych (SBSP) w ramach klubów lub stowarzyszeń modelarstwa lotniczego mogą być wykonywane po zarejestrowaniu się klubu i stowarzyszenia oraz każdego z członków klubu lub stowarzyszenia w systemie rejestracji operatorów BSP.

W związku z wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/947, Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował wskazówki dla pilotów modeli latających, które pomogą im w realizowaniu swojego hobby, zgodnie z przepisami dotyczącymi bezzałogowych statków powietrznych, w tym modeli latających, które obowiązują od 31 grudnia 2020 r. i znajdą w pełni zastosowanie od 1 stycznia 2023 r.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych przepisy te wprowadzają szereg nowych obowiązków i ograniczeń dla pilotów wykonujących loty bezzałogowymi statkami powietrznymi (w dalszej części zwanymi BSP), do których zalicza się także zdalnie sterowane modele latające. W odniesieniu do modelarzy, rozporządzenie odnosi się jednak w sposób zdecydowanie łagodniejszy.

Naprzeciw oczekiwaniom modelarzy, wychodzi art. 16 rozporządzenia (UE) 2019/947, który mówi o możliwości wyłączenia wielu przepisów, które ograniczają możliwości wykonywania lotów dronami wykonywanymi w ramach klubów lub stowarzyszeń modelarstwa lotniczego. Ten artykuł ma zapewnić pasjonatom modelarstwa lotniczego drogę do kontynuowania działalności hobbystycznej, w sposób zbliżony do dotychczasowego i umożliwi uprawianie modelarstwa - jako dyscypliny sportu lotniczego (także przeprowadzania zawodów), w celu wykonywania lotów rekreacyjnych, lotów pokazowych, w taki sam sposób, jak przed wejściem w życie nowych przepisów.

Regulacje unijne udostępniają pilotom zdalnie sterowanych modeli latających, trzy możliwości wykonywania operacji:

  • loty w kategorii „otwartej” w podkategorii A3,
  • wykonywanie lotów w specjalnie określonych strefach geograficznych,
  • wykonywanie lotów w ramach klubów i stowarzyszeń modelarskich.

Nie czekaj do końca roku, złóż wniosek już teraz.

Jeżeli chcesz wykonywać loty w ramach klubów lub stowarzyszeń modelarstwa lotniczego od 1 stycznia 2023 r., złóż wniosek do Urzędu Lotnictwa Cywilnego najpóźniej 1 grudnia 2022 r.!

Więcej informacji na stronie: www.ulc.gov.pl/pl/drony/kluby-i-stowarzyszenia-modelarskie/5342-informacje-ogolne

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony