Przejdź do treści
Prezentacja modeli podczas Festiwalu Modeli Kartonowych i Plastikowych w Świdniku (fot. swidnik.pl)
Źródło artykułu

W Świdniku modelarze odebrali nagrody

W Festiwalu Modeli Kartonowych i Plastikowych, który odbył się w Świdniku po raz trzeci, wzięło udział 58 pasjonatów modelarstwa, w tym 27 juniorów. Uczestnicy zaprezentowali ponad 200 prac, w 30 kategoriach.

Na sobotniej wystawie w Galerii Venus można było podziwiać, między innymi, figurki, pojazdy cywilne, wojskowe, szynowe i kosmiczne, dioramy, statki i okręty, budowle, śmigłowce i motocykle. Modele to efekty wielogodzinnej, żmudnej i precyzyjnej pracy. Jury nie miało więc łatwego zadania przy ocenie tych cudów w sakli mikro.

Protokół z obrad jury odczytał Władysław Orzeł, jego przewodniczący. Dyplomy, wyróżnienia i puchary wręczali: Krzysztof Komenda ze świdnickiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Andrzej Śliwa, pilot, od kilku dni również ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Świdniczanin Roku 2019 wybrany w plebiscycie czytelników Głosu Świdnika, Jerzy Irsak, prezes P.K. Pegimek, Wojciech Cieniuch reprezentujący klub Taurus, Andrzej Misiurski ze Strefy Historii.

Wyróżnienia i nagrody wręczano w dwóch kategoriach: juniorzy (do 18. roku życia) i seniorzy. Nagrodę od firmy Mirage Hobby otrzymał Bartek Koziński za model czołgu 7TP. Klub Seniorów Lotnictwa nagrodził Kamila Seneluta za Casę C-295M. Za modele „Pod Polskim znakiem” nagrodzono – Kamila Zwolskiego za ORP Wicher oraz Bernarda Tomasika za opancerzony pojazd rozpoznawczy Fug. Nagrodzono też: Dariusza Golucha za kolekcję flotylli pińskiej, Karola Kozłowskiego za wkład pracy w elektrownię wodną Hucak, Sławomira Kusza za najmniejszy model festiwalu oraz Janusza Skowrońskiego za T-34/85.


(fot. swidnik.pl)

Przyznano również nagrody specjalne. Statuetkę od posła Artura Sobonia otrzymał Grzegorz Newlacil za PZL-130 TC II Orlik. Burmistrz Waldemar Jakson uhonorował Tomasza Burdzickiego za kolekcję motocykli. Adam Żurek, dyrektor MOK, swoją nagrodę przyznał najmłodszej uczestniczce Kamili Czyżo. Galeria Venus wyróżniła Michała Dąbrowskiego za F-4 J Phantom II. Firma Navcom System Fly przyznała nagrodę Sławomirowi Kuszowi za Bellanca J-300S. Paweł Janczarek otrzymał puchar od firmy Pegimek, za Potez 540, a Jarosław Żyśko od firmy Remondis, za Albatrosa D-III. Grand Prix za model biorący udział w operacji „Barbarossa” powędrowało do Beaty Michoń, za PZK PFW Ausf.D. Klub modelarski Taurus przyznał nagrodę Krzysztofowi Ceforskiemu za najlepiej wykonany model plastikowy – lamborghini, a Markowi Sowińskiemu za najlepiej wykonany model kartonowy – F-14 Tomcat. Agencja Mienia Wojskowego wyróżniła Dariusza Wójcika za SBD-1 Dauntless. Andrzej Śliwa swoją nagrodę wręczył Mariuszowi Gadzale za model śmigłowca.

Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w festiwalu i podzielili się z nami swoim talentem, umiejętnościami i czasem. Dziękujemy za waszą obecność. Dziękujemy również sponsorom oraz wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie modelarskiego święta. Mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku – mówiła Justyna Kowalczyk ze Strefy Historii.

Nie tylko modele

Festiwalowi towarzyszyły dwa spotkania w Strefie Historii. Podczas pierwszego Andrzej Śliwa opowiedział o swojej pracy w górach i wyjaśnił dlaczego Sokół jest najlepszym ze śmigłowców. Później chętni mogli obejrzeć filmy poświęcone historii WSK PZL-Świdnik, która obchodzi w tym roku 70-lecie działalności. Do połowy października dostępna będzie wystawa znaczków i kart pocztowych związanych z lotnictwem, wypożyczona przez Pocztę Polską.

Więcej zdjęć z Festiwalu Modeli Kartonowych i Plastikowychna stronie www.swidnik.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony