W poniedziałek uruchomienie nowego terminalu lotniska w Krakowie

W poniedziałek uruchomienie nowego terminalu lotniska w Krakowie (fot. Port Lotniczy Kraków)

Nowy terminal krakowskiego lotniska przeszedł już wszelkie testy i czeka na oficjalne otwarcie, które będzie miało miejsce już w poniedziałek 28 września. Wówczas nowa część terminalu Portu Lotniczego Kraków rozpocznie swoją pracę operacyjną.

W nowej części terminalu znajduje się hala przylotów wszystkich rejsów, punkty kontroli bezpieczeństwa oraz poczekalnie odlotowe. Pasażerowie wylatujący z bagażem rejestrowanym będą się zgłaszać najpierw w starej części budynku, gdzie znajdują się stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, a następnie będą wychodzić z budynku i przechodzić do nowego obiektu. Osoby podróżujące wyłącznie z bagażem podręcznym i posiadające karty pokładowe udadzą się od razu do nowego budynku.

Po wyremontowaniu obecnego budynku i połączeniu go z nową częścią, cały terminal będzie miał 55 tys. mkw, czyli będzie cztery razy większy od obecnego, a jego przepustowość sięgnie 8 mln podróżnych obsługiwanych w ciągu roku.


Wizualizacja (fot. Port Lotniczy Kraków)

Oficjalne otwarcie terminalu będzie połączone z uroczystą inauguracją połączenia kolejowego do stacji Kraków Lotnisko. O godz. 13:05 zaplanowany jest wyjazd pociągu z peronu 3 Dworca Głównego. Uruchomienie połączenia pierwotnie planowano na 1 września, ale ze względu na opóźnienia, które pojawiły się z winy wykonawcy. Budowa połączenia kolejowego do Balic jest pierwszą częścią trasy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Od grudnia ubiegłego roku pociągi wożą pasażerów z Wieliczki do Krakowa, a od września pojadą w kierunku lotniska w Balicach.

Modernizacja linii kolejowej do Balic była konieczna ze względu na fakt, iż do tej pory na trasie do lotniska poruszać się było można jedynie po jednym, niezelektryfikowanym torze. Dodatkowym problemem był fakt, iż stacja końcowa znajdowała się daleko od terminalu. Tym razem przesunięto ją o około 400 m w stronę budynku, a pasażerowie do hali odlotów dostaną się tzw. „suchą nogą”, przez zadaszoną kładkę.

Na mapce układ komunikacyjny, który obowiązywać będzie od 28.09.2015 r.

Dodatkowe informacje na stronie: www.krakowairport.pl oraz na Facebooku.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus