W Gliwicach powstaje Centrum Edukacji Lotniczej

Budowa Centrum Edukacji Lotniczej w Gliwicach (fot. Mosquidron/gliwice.eu)

Ma edukować młodzież, rozbudzać pasję latania, przypominać o historii i przyszłości lotnictwa. Jak informuje Urząd Miasta w Gliwicach, na gliwickim lotnisku, na terenie Aeroklubu Gliwickiego, prowadzone są prace związane z budową Centrum Edukacji Lotniczej.

Trwa już remont dużego i małego hangaru na terenie lotniska w Gliwicach. Docelowo znajdzie się tam muzeum lotnictwa wraz ze specjalną wystawą modelarską. Wszystko będzie nowoczesne i przystosowane do tego, by nie ruszając się z ziemi, przeżyć emocjonujący lot w przestworzach.

Zamontowane zostaną dwie kopułki do pokazów 4D oraz symulator lotów. Przewidujemy, że będą tutaj przyjeżdżały zarówno wycieczki, jak i osoby chcące poczuć emocje latania i wirtualnego udziału w głośnych lotniczych wydarzeniach, m.in. podniebnych bitwach. Przebywając w kopułce 4D, przeżywa się to zupełnie inaczej – mówi Edmund Bester z Górnośląskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości (GAPR) w Gliwicach.

W dużym hangarze ma znaleźć się prezentacja starego sprzętu latającego. GAPR nie wyklucza organizowania pokazów ich możliwości na płycie lotniska. – Aeroklub Gliwickich posiada dużo egzemplarzy maszyn starszego typu – szybowców i samolotów. Udostępniając je publiczności, chcemy zachęcić ludzi do pięknego sportu, jakim jest latanie – podkreśla Edmund Bester.

Centrum Edukacji Lotniczej powinno zostać otwarte w trzecim kwartale przyszłego roku. Jednym z jego zadań będzie organizacja warsztatów dla młodzieży. Dzięki współpracy GAPR, gliwickiego Aeroklubu oraz Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych i Ośrodka Pomocy Społecznej, w ramach Centrum Edukacji Lotniczej powstanie bowiem pracownia modelarska, wyposażona w najwyższej klasy urządzenia. Dodatkowo, w przyszłym roku tuż przy lotnisku ma się rozpocząć budowa toru modelarskiego przeznaczonego dla modeli na uwięzi, o parametrach umożliwiających rozgrywanie Mistrzostw Polski i zawodów zaliczanych do Pucharu Świata.

Lotnisko prawie gotowe

Dobiega końca roczna modernizacja płyty gliwickiego lotniska. Zacznie działać w pierwszym kwartale 2020 roku, po zakończeniu fazy odbiorów technicznych i lotniczych. Koszt modernizacji obiektu to 27,9 mln zł.

W ramach prac powstały m.in. utwardzona droga startowa o długości 920 m, którą w przyszłości będzie można wydłużyć nawet do 1,3 km, drogi kołowania i płyta postojowa, a także parkingi i drogi dojazdowe. Gotowa jest również ścieżka rowerowa biegnąca wokół lotniska.

Nowa inwestycja z powodzeniem posłuży jako baza lotów biznesowych. Gliwickie lotnisko będzie też przeznaczone na potrzeby publicznego transportu lotniczego (choć na mniejszą skalę), turystycznego i cargo, sportów lotniczych i edukacji lotniczej.

Źródło: UM Gliwice
comments powered by Disqus