Przejdź do treści
VSS Unity wzbija się w przestworza (fot. Virgin Galactic/FB)
Źródło artykułu

Virgin Galactic opóźnia rozpoczęcie komercyjnej podróży kosmicznej do 2023 roku

Firma Virgin Galactic zajmująca się turystyką kosmiczną opóźniła uruchomienie swoich komercyjnych usług do pierwszego kwartału 2023 r. Decyzję przypisano wąskim gardłom łańcucha dostaw i ograniczeniom siły roboczej.

Spółka wcześniej planowała uruchomienie komercyjnych usług podróży kosmicznych już w czwartym kwartale 2022 roku.

"Z niecierpliwością czekamy na powrót do przestrzeni kosmicznej co ma nastąpić w czwartym kwartale br., a potem w pierwszym kwartale przyszłego roku uruchomimy usługi komercyjne" – powiedział dyrektor generalny Virgin Galactic, Michael Colglazier.

Pomimo licznych opóźnień, popyt na bilety na podróże kosmiczne wciąż pozostaje silny i do chwili obecnej zarezerwowano już ok. 800 podróży.

W pierwszym kwartale 2022 r. Virgin Galactic odnotowała stratę netto w wysokości 93 mln USD, która jest mniejsza niż 130 mln dolarów strat z pierwszego kwartału 2021 r. 11 lipca 2021 r. SpaceShipTwo Unity Virgin Galactic z powodzeniem przetransportował na skraj kosmosu załogę specjalistów, a także założyciela firmy Richarda Bransona.

Turystyka kosmiczna to szybko rozwijający się rynek z niewielką obecnie liczbą konkurentów, w tym Blue Origin Jeffa Bezosa i SpaceX Elona Muska, którzy walczą o to, by wakacje w kosmosie stały się dostępną rzeczywistością.

Virgin Galactic zamierza latać w kosmos trzy razy w miesiącu wykorzystując sondy Unity i Imagine. VSS Unity ma rozpocząć komercyjne loty w pierwszym kwartale 2023 r., a Unity w połowie 2023 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.
lotnictwo komunikacyjne
Rosja podpisała zmiany do poprzedniego dekretu, znacznie rozszerzające gamę samolotów i części dopuszczonych do użytku przez krajowe linie lotnicze.
lotnictwo GA
Komisja Europejska obecnie aktywnie ściga te państwa, które nie akceptują w swoich krajach stacjonowania statków powietrznych zarejestrowanych w państwach trzecich. Oprócz wcześniej zgłoszonej sprawy przeciwko Danii, którą Komisja określa obecnie jako „trwałe naruszenie”,...
kosmonautyka
Firma Virgin Galactic zajmująca się turystyką kosmiczną opóźniła uruchomienie swoich komercyjnych usług podróży kosmicznych do pierwszego kwartału 2023 r., wynika z najnowszych wyników finansowych firmy. Opóźnienie przypisano wąskim gardłom łańcucha dostaw i ograniczeniom siły...

Nasze strony