Umówieni na Air Show

Airshow Radom 2013 fot. Wojtowicz

Porozumienie w sprawie wspólnej organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013 w Radomiu podpisane!

W Dowództwie Sił Powietrznych kilkunastostronicowy dokument sygnowali 10 grudnia 20122 roku dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski, prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik, prezes Portu Lotniczego Radom Tomasz Siwak oraz prezes Wojskowego Stowarzyszenia Społ-Kult SWAT Ryszard Pietrzak.

Generał Majewski podziękował gościom za podjęcie decyzji. Przyznał, że w DSP przygotowywaliśmy się do tego od kilku miesięcy, dzięki czemu mamy już pewne dokumenty oraz biuro organizacyjne. Teraz zacznie się wdrażanie ustaleń poczynionych przez współorganizatorów. Dowódca Sił Powietrznych potwierdził, że wystosował zaproszenia do udziału w pokazach do dowódców 29 sił powietrznych i otrzymał potwierdzenia, iż do Radomia przylecą zespoły akrobacyjne brytyjski (Red Arrows) i francuski (Patrouille de France) oraz amerykański bombowiec B-52. Generał Majewski spodziewa się jeszcze kilku innych zespołów pokazowych, w tym rewizyty grupy reprezentującej Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej. Generał przypomniał, że pokazy odbędą się w 95 rocznicę utworzenia polskiego lotnictwa wojskowego oraz w 50 rocznicę przyjęcia do eksploatacji samolotów szkolno-bojowych TS-11 Iskra.

Prezydent Andrzej Kosztowniak powiedział, że liczy na to, że trzynaste pokazy Air Show organizowane w 2013 roku będą bezpieczne. „Jestem pewien, że wszyscy dołożymy starań, aby się udały, żeby były niepowtarzalne”, zapewnił. Dodał, że cieszy się, iż jako fan lotnictwa zobaczy legendarny bombowiec B-52. „To jeden z wielu powodów, by przybyć na przyszłoroczne pokazy”. Generał Majewski zapowiedział, że Air Show 2013 będzie towarzyszyła wystawa statyczna nie tylko samolotów i śmigłowców, ale także sprzętu Wojsk Radiotechnicznych i Wojsk Obrony Przeciwlotniczej, aby publiczność mogła zobaczyć również inną, ważną część Sił Powietrznych.

Prezes powstającego na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego Portu Lotniczego Radom SA Tomasz Siwak zapewnił, że przygotowania do uruchomienia komercyjnej działalności operacyjnej na lotnisku nie zaszkodzą pokazom. „Mogą się nawet im przysłużyć, ze względu na lepsze przygotowanie infrastruktury, lotniskowych służb ratowniczych i kontroli lotów. Podczas Air Show żadne prace budowlane na drodze startowej, drogach kołowania i płaszczyznach nie będą prowadzone”, obiecał. Po podpisaniu pięciu jednakowo brzmiących egzemplarzy porozumienia sygnatariusze wzięli udział w briefingu prasowym w Sali Tradycji DSP.

Miło nam pinformowac, że honorowym patronatem objął Air Show 2013 prezydent RP Bronisław Komorowski.

Ppłk Artur Goławski Foto: Mirosław Wójtowicz

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus

Komentarze

Czy Pan Skalik nie mógłby załatwić przylotu np do godz 8 rano małego lotnictwa I odlotu po pokazach np o 18.
Można też rozwiązać inaczej ten problem przylot do aeroklubu i przejazd busem ,Śmieszną sytuacją jest że posiadacze małych samolotów na pokazy do Radomia mają jechać innym środkiem lokomocji .Pozdrawiam

Byłem w Niemczech na Aero gdzie przylatują setki samolotów małych i nikomu to nie przeszkadza Do Radomia kiedyś wysłałem zapytanie to miałem przylecieć dzień wcześniej i wypełnić bibliotekę dokumentów .Wystawa statyczna małego lotnictwa byłaby dodatkową atrakcją pokazów.

Pozdrawiam