Przejdź do treści
W-3 Sokół Policji podczas ćwiczeń w Tatrach na tzw. Czołówce Mięgusza (fot. G.Kubicki / TOPR)
Źródło artykułu

Trzeci tydzień służby policyjnego "Sokoła" z TOPR-em

Minęły trzy tygodnie, od kiedy śmigłowiec Sokół z Sekcji Lotnictwa KWP w Krakowie wylądował na lądowisku w Zakopanem, by wspierać ratowników TOPR-u.

Miniony tydzień był wietrzny, ale w sumie pogodny. Halny rozprawił się z zalegającym śniegiem. Pomogło mu świecące przez większą część tygodnia słońce. Po Tatrach wędrowało jak na tę porę roku sporo turystów. Piękne jesienne kolory dodawały uroku tym wędrówkom. Poślizgnięcia, upadki, urazy stawów, to najczęstsze zdarzenia do których wzywano TOPR. W tym tygodniu zdarzyło się też pogryzienie przez niedźwiedzia mieszkańca Podhala podczas zejścia z rejonu Mnichów Chochołowskich. Ratownicy znów mieli sporo pracy.

W sobotę, 23 października, policyjny śmigłowiec brał udział w 2 akcjach ratowniczych.

Przed godz. 14.45 do TOPR zadzwonił mężczyzna informując, że wraz z kolegą schodzili z Kasprowego do Murowańca zielonym szlakiem. Kolega będący pod wpływem alkoholu przewrócił się i doznał urazu (stłuczenia?) obydwu kolan. Potrzebuje pomocy. Wystartował śmigłowiec. Okazało się, że „turystom” pomyliły się kierunki i zamiast do Murowańca schodzili w kierunku Myślenickich Turni. Mniej więcej na wysokości 1650 m dostrzeżono potrzebującego pomocy mężczyznę. Tam desantowali się ratownicy. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej „turystę” wraz z towarzyszącym mu ratownikiem windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

Przed godz. 17-tą powiadomiono Centralę TOPR, że na szlaku z Kasprowego do Murowańca, na trawersie Beskidu, 25-letni turysta upadł i złamał nogę. Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

  
(T.G.Mikołajczyk / TOPR)                                          (fot. W.Karpiel / TOPR)

Oprócz niesienia pomocy ratownicy TOPR biorą udział w szkoleniach. Ostatnie odbyło się na tzw. Czołówce Mięgusza. Ćwiczono m.in. desant ratowników ze śmigłowca w terenie eksponowanym oraz transport ścianowy przy wykorzystaniu lin dyneema. Zajęcia przebiegły bardzo sprawnie, m.in. dzięki świetnej współpracy z załogą policyjnego śmigłowca Sokół W3.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są słoneczne dni. W wyższych partiach w dzień przewidywane są  niewielkie dodatnie temperatury. Nocą temperatura ma spadać do kilku stopni poniżej zera. Na szlakach  zwłaszcza po płn. stronie należy spodziewać się zalodzeń. Wędrując trzeba zachować dużą ostrożność, tak, żeby nie poślizgnąć się i nie upaść. Dni są coraz krótsze. W plecaku trzeba mieć czołówkę, by w razie gdy wycieczka nam się przedłuży było czym oświetlić drogę – informuje Adam Marasek z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. I apeluje: "wycieczki należy planować oczywiście stosownie do swoich umiejętności i wyposażenia".

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony