Trzeba zmienić dokumentację dla lotniska w BIałymstoku i Suwałkach

Lotnisko Białystok-Krywlany

Prezydenci Suwałk i Białegostoku wystąpili do wojewody z wnioskiem o umorzenie procedury wydania zezwoleń na budowę lokalnych lotnisk w obu miastach. Konieczne są bowiem zmiany w dokumentacji.

Na obu lotniskach planowana jest rozbudowa infrastruktury. Zarówno w porcie białostockim, jak też suwalskim, planowana jest budowa pasa startowego o długości 1350 metrów, wraz z niezbędną do startów i lądowań infrastrukturą.

Docelowo lotniska mają obsługiwać samoloty zabierające na pokład nie więcej niż 50 pasażerów. W Suwałkach inwestycja miałaby się zakończyć w połowie 2018 roku, zaś w Białymstoku – pod koniec tego samego roku. Przedstawiciele obu miast zapewniają, że złożenie wniosku o umorzenie procedury wydania zezwoleń na inwestycje nie opóźnią specjalnie całego przedsięwzięcia.

Skąd wniosek o umorzenie wydania zezwoleń? W trakcie procedury okazało się, że wnioski powinny zostać złożone nie przez inwestorów, ale tych, którzy będą lotniskami w przyszłości zarządzać. W obu przypadkach jest to Aeroklub Polski. Przedstawiciele miast wyjaśniają, że prawo budowlane nie jest w naszym kraju kompatybilne z prawem lotniczym, skąd wynikała cała pomyłka.

Czytaj całość artykułu na stronie www.rynekinfrastruktury.pl

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus