Przejdź do treści
Desant ratowników TOPR na dno Doliny Z Mnichem (fot. Ł. Migiel)
Źródło artykułu

TOPR podsumował pierwszy tydzień ferii zimowych

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało pierwszy tydzień ferii zimowych. Pod Tatry przybyło wielu turystów, którzy wolny czas postanowili spędzić na stokach narciarskich oraz wędrując po Tatrach. Dało się zauważyć wzmożony ruch narciarski jak i turystyczny.

Tylko w ostatni weekend Ratownicy TOPR dyżurujący na stokach narciarskich udzielili pomocy blisko 70 narciarzom i snowboardzistom. Podobnie było w Tatrach. Z racji na niskie temperatury, warunki w górach były wymagające, śniegi stały się bardzo twarde.

Od piątku w Tatrach pomocy potrzebowało 11 osób. Były to głównie urazy kończyn dolnych u piechurów jak i narciarzy skitourowych na stosunkowo łatwych, ale zalodzonych szlakach. Tak było m.in. w Dolinie Chochołowskiej, Kościeliskiej, Bystrej, Roztoki oraz na drodze do Morskiego Oka. Turystów samochodami transportowano do szpitala.

Do poważnego wypadku doszło w sobotę. O godzinie 12:03 do Centrali TOPR dotarła informacja o upadku turystki na skutek potknięcia ze Szpiglasowej Przełęczy w kierunku Dolinki Za Mnichem.

Mimo silnego wiatru ratownicy użyli śmigłowca, aby dotrzeć ba miejsce. Wiatr okazał się na tyle silny, że ratownikom nie udało się dotrzeć bezpośrednio na miejsce wypadku. Udało się ich zdesantować na dnie Doliny Z Mnichem, a ostatnie kilkaset metrów musieli pokonać pieszo.

Po dotarciu i zbadaniu turystki, okazało się że pomimo dużego upadku nie odniosła ona poważnych obrażeń. Została sprowadzona na miejsce desantu i śmigłowcem przetransportowana do zakopiańskiego szpitala.

Na nadchodzące dni w Tatrach prognozowane są opady śniegu połączone z porywistym wiatrem. Nie będzie to najlepszy czas do wędrowania po górach.

Informacje na temat warunków panujących na szlakach dostępne są na stronach internetowych Tatrzański Park Narodowy  https://tpn.pl/zwiedzaj , Komunikat lawinowy dostępny jest pod adresem https://lawiny.topr.pl/ 


Akcja ratunkowa i burza na Giewoncie (fot. M. Mikiewicz, M. Józefowicz)

Akcja ratunkowa i burza na Giewoncie (fot. M. Mikiewicz, M. Józefowicz)

Ratownicy TOPR zwrócili się z uprzejmą prośbą do turystów uczestniczących w wypadku podczas burzy na Giewoncie, która wydarzyła się dnia 22 sierpnia 2019r. Więcej o wypadku TUTAJ.

Trwa badanie naukowe analizujące przebieg akcji ratunkowej, którego wyniki mają posłużyć m.in. rozwojowi wiedzy w zakresie medycyny stanów nagłych i epidemiologii zdarzeń masowych.

Wszystkich uczestników zdarzenia wyrażających chęć wypełnienia ankiety TOPR prosi o kontakt mailowy: mmikiewicz@topr.pl lub kosa@topr.pl
Sylwieriusz Kosiński, 
Maciej Mikiewicz


Przeczytaj również:
Działalność ratownicza TOPR w 2023 roku

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony