Przejdź do treści
Źródło artykułu

Terminal lotniska w Krakowie na ukończeniu

Prace wewnątrz budowanego terminalu T4 na krakowskim lotnisku dobiegają końca. Obecnie trwają testy służb operacyjnych. Już we wrześniu pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego obiektu.

Rozbudowę budynku zaplanowano tak, by w pełni zintegrować nowy obiekt z częścią już istniejącą i stworzyć wspólną strukturę przestrzenno-funkcjonalną. Znakiem identyfikującym krakowskie lotnisko stanie się nowa frontowa część terminalu w formie szklanego odwróconego pryzmatu. Efekty można już podziwiać. Przed samym terminalem trwa obecnie układanie chodników.

Dominującym i wyróżniającym terminal elementem ma być zieleń i natura. W środku budynku stanie żywe, efektowne drzewo. Również dach pokryty zostanie roślinami. Stanowiska do odpraw znajdą się w jednej linii, tak jak wygląda to na dużych europejskich lotniskach.

W strefie przylotowej zamontowano już wszystkie karuzele bagażowe. Nowa, przestronna sala odbioru bagażu rejestrowanego, znajdująca się na poziomie 0, zlokalizowana została we wschodniej części terminalu.

W zasadzie obecnie trwają już wyłącznie prace wykończeniowe. Gotowe są toalety, sortownia bagaży, rękawy, którymi pasażerowie dotrą do samolotów „suchą nogą”, oraz poczekalnie odlotowe. Ukończono także budowę kładki, która poprowadzi podróżnych do nowo wybudowanej stacji kolejowej mieszczącej się tuż przy terminalu. Wciąż trwa budowa konstrukcji pryzmatu przed obecnym budynkiem T1.

Po rozbudowie terminal pasażerski będzie cztery razy większy niż obecnie (prawie 60 tys. mkw) i będzie miał przepustowość do 1800 osób odlatujących w ciągu godziny i 1800 przylatujących w ciągu godziny. Rocznie z nowego terminala skorzystać będzie mogło maksymalnie 8 mln podróżnych, czyli ponad dwa razy więcej niż obecnie. To znacznie poprawi komfort podróży pasażerom korzystającym z lotniska.

Całkowita wartość prac wynosi 368,88 mln zł brutto. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (terminal) oraz z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (układ komunikacyjny i kładka łącząca terminal z parkingiem wielopoziomiowym, hotelem i przystankiem kolejowym).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony