Stacja kryptonim "EPWI"

Siły Powietrzne

Zabezpieczenie meteorologiczne ćwiczenia „Anakonda – 12" w Wicku Morskim odbywa się siłami i środkami wydzielonymi z Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP oraz 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Choć meteorolodzy nie biorą bezpośredniego udziału w ćwiczeniach, to od nich w dużej mierze zależy, czy poszczególne etapy przebiegać będą zgodnie z planem. Rozwinięta grupa zabezpieczenia meteorologicznego wykonuje m.in. pomiary meteorologiczne, które zakodowane według klucza depesz METAR trafiają do sieci wymiany informacji meteorologicznej z nagłówkiem EPWI, czyli E – Europa, P – Polska, WI- Wicko Morskie.

Dzień zaczynają wczesnym ranem od odebrania niezbędnych informacji meteorologicznych, wydrukowania map synoptycznych, diagramów aerologicznych. Z depesz synoptycznych z całej Europy kreślą mapę, na której zaznaczają m.in. układy baryczne, linie frontów atmosferycznych oraz strefy zjawisk pogodowych. Mapa ta wraz z graficzną prognozą pogody będzie prezentowana podczas codziennych odpraw przed postawieniem zadań. Na czas Anakondy – 12 sporządzają specjalną prognozę pogody, która trafia do wszystkich zainteresowanych użytkowników. Każdego dnia do końca wykonywania zadań na bieżąco rejestrują zmiany w przebiegu poszczególnych warunków atmosferycznych w szczególności mających wpływ na działania lotnicze, czyli wielkości zachmurzenia, wysokości dolnej i górnej podstawy chmur oraz widzialności.

- O każdej porze doby jesteśmy w stanie dokonać pomiarów prędkości i kierunku wiatru górnego. W ciągu dnia wypuszczony przez nas balon śledzimy za pomocą teodolitu, w nocy do balonu doczepiana jest specjalna flara, co pozwala na ustalenia kierunku i prędkości przemieszczania balonu – mówi mjr Maciej Boguszewski z Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZ RP, szef grupy zabezpieczenia meteorologicznego na poligonie w Wicku Morskim.

Na życzenie szefa grupy z Wicka Morskiego dodatkowe sondaże aerologiczne wykonuje stacja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Łebie.

Oprócz standardowego wyposażenia ogródek meteorologiczny w Wicku Morskim na czas ćwiczeń wzbogacił się o mobilną stację meteorologiczną AGAT 20L dokonującą pomiarów temperatury powietrza, kierunku i prędkości wiatru, widzialności, podstawy chmur, wielkości opadu oraz wykrywania wyładowań atmosferycznych. AGAT 20 L może działać w każdych warunkach terenowych. W przypadku braku energii elektrycznej prąd uzyskuje z panelu baterii słonecznych. Dane z pomiarów stacji przekazywane są drogą radiową na wieżę SO 9, gdzie ma siedzibę grupa zabezpieczenia meteorologicznego. Obok stacji mobilnej AGAT 20 L stoi zestaw TEBAL ,służący do pomiarów prędkości i kierunku wiatru górnego. W skład zestawu wchodzi teodolit do śledzenia balonu meteorologicznego oraz połączony z nim komputer z oprogramowaniem pozwalającym na automatyczny odczyt parametrów toru przemieszczania się balonu. Wymiana danych meteorologicznych odbywa się za pomocą łączności satelitarnej VSAT. System VSAT pozwala na odbiór i nadawanie depesz meteorologicznych.

kpt. Wojciech Czarnecki

Obejrzyj zdjęcia na stronie Sił Powietrznych.
 

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus