Skrzydlata Polska 12/2018 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 12/2018

Grudniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Może jednak hybryda?
W każdej dziedzinie techniki, a więc również w lotnictwie, pojawiają się przełomy. Nowe generacje statków powietrznych nadają impuls do dalszego rozwoju poprzez zastosowanie rozwiązań znanych i wypróbowanych w innych dziedzinach. Technologia pozwala czasem zrealizować rozwiązania konstrukcyjne o skokowo lepszych osiągach i, co równie ważne, lepszych parametrach eksploatacyjnych i niezawodność.
Już dziś budujemy bardzo efektywne silniki elektryczne. Problemem jest kwestia magazynowania energii. Konstrukcje hybrydowe mogą być etapem pośrednim do lotnictwa napędzanego elektrycznością w oczekiwaniu na efektywne akumulatory

Ostatni lot Small Planet
W piątek, 9 listopada 2018 o godz. 21:06 na Lotnisku Chopina w Warszawie wylądował ostatni rejs linii Small Planet Poland. Lot z Gran Canarii P78852/LLP83LF został wykonany Airbusem A320-233 o rejestracji SP-HAI. Jeszcze tego samego wieczora – już bez pasażerów – samolot został przebazowany do Pyrzowic, gdzie po przeglądzie będzie oczekiwał na zwrócenie leasingodawcy.

Japoński rywal Poseidona
Od kilku lat rząd w Tokio coraz intensywniej promuje na rynkach zagranicznych japoński sprzęt wojskowy. Jednym z symboli japońskiego otwarcia na świat w tym zakresie stał się m. in. najnowszy produkt firmy Kawasaki, morski samolot patrolowy P-1. Konstrukcja ta już kilkukrotnie prezentowana była w Europie podczas różnych imprez branżowych i choć do tej pory nie zdobyła jeszcze żadnego zamówienia eksportowego, przez większość ekspertów uważana jest za poważnego konkurenta dużo droższego amerykańskiego Boeinga P-8A Poseidon.

Jubileusz z przetargiem w tle
Od momentu ustanowienia jako osobny rodzaj sił zbrojnych w dniu 6 marca 1918, Wojska Lotnicze Finlandii (Ilmavoimat) nieprzerwanie utrzymują swoją niezależność i jako jedna z kilku formacji tego typu świętowała w 2018 100-lecie swojego istnienia. Ze względu na ten jubileusz, dowództwo Ilmavoimat zwróciło się do Suomen Ilmailuliitto (Fińskie Stowarzyszenie Lotnictwa – odpowiednik Aeroklubu Polskiego) o zorganizowanie publicznych pokazów lotniczych. Kluczowe znaczenie dla tego wniosku stanowił wymóg, aby w miarę możliwości impreza prezentowała jedynie samoloty Ilmavoimat, przy minimalnym udziale zagranicznym.

Amerykańskie targi różności
Koniec lipca każdego roku jest dla entuzjastów lotnictwa z USA czasem zarezerwowanym na specjalną imprezę w Oshkosh w stanie Wisconsin. Jest to EAA Airventure, która w tym roku odbyła się w dniach od 23 do 29 lipca. To 49. edycja tej imprezy.

Wygrana w Budziejowicach
Rozgrywane w Czechach Szybowcowe Mistrzostwa Świata w kategoriach szybowców większych nie wzbogaciły konta medalowego Polski tak jak mistrzostwa w Ostrowie, ale Sebastian Kawa znów dokonał rzeczy niespotykanej w annałach. Wygrał wszystkie zawody w jakich w tym roku uczestniczył, w tym trzy rangi Mistrzostw Świata. W styczniu pokonał w Andach uczestników światowego finału wyścigów szybowcowych Grand Prix. W lipcu w Ostrowie wywalczył złoty medal mistrzostw świata w kategorii szybowców 15-metrowych, a w sierpniu nad Wełtawą w klasie dwumiejscowych. 24. zwycięstwem w zawodach najwyższej rangi ugruntował swą pozycję najwybitniejszego szybownika w historii tej dyscypliny lotnictwa.

Czepiela mistrzem w klasie Challenger
Łukasz Czepiela wygrał ostanie w sezonie zawody cyklu Red Bull Air Race, które odbyły się w dn. 17-18 listopada w Fort Worth w Teksasie. Dzięki temu Polak powrócił na szczyt klasyfikacji generalnej i został mistrzem w klasie Challenger. To największy sukces w karierze polskiego pilota. Mistrzem Świata w klasie Master został Czech Martin Sonka.

Catalina nad Mazurami
Consolidted PBY Catalina to samolot, którego chyba żadnemu sympatykowi lotnictwa nie trzeba przedstawiać. Skonstruowana w połowie lat 1930. mocno wpisała się w kanon klasycznych i zasłużonych konstrukcji. W trakcie II wojny światowej walczyła na wszystkich frontach, co więcej nie tylko walczyła, ale i ratował życie. Po wojnie liczne egzemplarze pracowały jako maszyny transportowe czy pasażerskie, jako latający strażacy, czy w końcu jako cieszące oko latające legendy. Taki to samolot w wersji PBY-5A i nazwie własnej Miss Pick Up odwiedziła Polskę za sprawą jubileuszowej edycji Mazury AirShow.

Duxford w stulecie własnego lotnictwa
Biorąc pod uwagę, jak upalne i słoneczne było tegoroczne lato, trzeba było mieć pecha, aby wielkie pokazy lotnicze zorganizować w całkowicie deszczowy weekend. Kiedy zastanawiałem się nad taką pogodową złośliwością w przypadku naszej radomskiej imprezy, to pomyślałem, że może po prostu Pan Bóg ocenił jej organizację równie nisko jak ja – i dał temu wyraz. Miesiąc później gościłem na zamykających sezon stulecia RAF-u pokazach w Duxford. Prognoza pogody była analogiczna do tej z Radomia: w sobotę pogoda miała być brzydka, a w niedzielę – paskudna.

Halifax spod Kęt
Pierwsze miesiące 1945 to dogorywanie III Rzeszy. Na wszystkich frontach ponosiła ona porażki. Niewielkie, czasem odniesione lokalne sukcesy nie mogły zatrzymać już rozpędzonego walca alianckiej ofensywy. Równolegle do działań wojsk lądowych również RAF i USAAF prowadziły wspólnie, zakrojoną na szeroką skalę ofensywę powietrzną. Na konferencji w Casablance już w 1943 wspólnie ustalono najważniejsze cele dla lotnictwa sprzymierzonych. Postanowiono, aby za pomocą lotnictwa bombowego sprzymierzonych, zniszczyć potencjał gospodarczy III Rzeszy.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus