Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 12/2017
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 12/2017

Grudniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

BLADE w walce z oporem
26 września br. z lotniska Tarbes, wystartował po raz pierwszy Airbus A330-300 – samolot doświadczalny biorący udział w próbach skrzydła i opływie laminarnym w ramach programu BLADE. Celem programu BLADE jest sprawdzenie możliwości zbudowania skrzydła, które zapewniałoby opływ laminarny na znacznie dłuższym odcinku cięciwy profilu niż ma to miejsce obecnie. Szacunki inżynierów Airbusa mówią, że w przypadku samolotów krótkiego zasięgu umożliwiłoby to zmniejszenie oporu samolotu o ok. 8%, w porównaniu z konstrukcjami z przepływem turbulentnym. W przypadku lotów na dystansie ok. 1500 km mogłoby się to przełożyć na zmniejszenie zużycia paliwa o 5%.

Airbus przejmuje CSeries
Airbus i Bombardier podpisały 16 października porozumienie, na mocy którego mają stać się partnerami w programie samolotów komunikacyjnych CSeries. Umowa już spowodowała zachwianie dotychczasowego status quo w świecie zachodnim, gdzie rynek był podzielony pomiędzy producentów dużych samolotów szerokokadłubowych Airbusa i Boeinga oraz Bombardiera i Embraera, skupiających się na samolotach komunikacji regionalnej.

Jesienne loty eksperymentalne
W dniach 14-15 października 2017 odbyły się Loty Rakiet Eksperymentalnych (LRE) organizowane cyklicznie przez Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR). Jesienna edycja została przeprowadzona na poligonie wojskowym. Dzięki tej imprezie konstruktorzy mają okazję do bezpiecznego przetestowania swoich rakiet i wymiany doświadczeń.

Pierwszy lot Bursztyna
22 października 2017 przeprowadzono pierwszy lot próbny nowej polskiej rakiety sondującej ILR-33 Bursztyn. Ze względu na ograniczenia rakieta wzniosła się na wysokość 15 km, co stanowi maksymalny dopuszczalny pułap lotów na poligonach w Polsce. Próba zakończyła się sukcesem, wszystkie systemy zadziałały poprawnie.

Pierwsze F-35A dotarły do Norwegii
Norwegia jest drugim w Europie krajem, który oficjalnie wprowadził do wyposażenia wielozadaniowe samoloty bojowe stealth Lockheed Martin F-35A Lightning II. Klucz trzech norweskich F-35A wylądował w bazie Ørland w środkowej Norwegii 3 listopada br. ok. 15:40. Samoloty dotarły tam z bezpośrednio z zakładów Lockheed Martina w Fort Worth w Teksasie. Lot trwał 9 h 22 min. W jego trakcie wykonano 6-7 uzupełnień paliwa z tankowca.

Czas Eurofightera cz. I
Już od ponad dekady Eurofighter Typhoon wykorzystywany jest operacyjnie w wojskach lotniczych kilku państw. Stale zwiększane możliwości bojowe oraz intensywne działania marketingowe sprawiają, iż na światowych rynkach samolot ten zaczyna z powodzeniem rywalizować o zamówienia z innymi nowoczesnymi konstrukcjami. Szczególnie, że ostatnie wersje to już maszyny wielozadaniowe, w dodatku kilkukrotnie użyte bojowo i mogące pochwalić się etykietą combat proven.

Festiwal balonowy Gaspol
W sercu Ziemi Dobrzyńskiej znajduje się powiat Rypiński. Rypin jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wzmianki o grodzie pochodzą z 1065. Szczyci się zabytkowymi obiektami. Teraz znany jest również z lokalizacji rozlewni gazu spółki Gaspol, która wykorzystała korzystne położenie przy trasie do Brodnicy. Promujące przedsiębiorstwo balony znalazły w Powiecie Rypińskim malownicze tereny do latania. W dniach od 13 do 16 lipca 2017 odbył się drugi Festiwal Balonowy w tym mieście pod patronatem Firmy Gaspol i Urzędu Miasta.

Jubileuszowy Zjazd
26 października 2017, w Klubie Aviator na terenie 1. BLTr w Warszawie odbyła się uroczystość poświęcona 25 rocznicy działalności Stowarzyszenia Lotników Polskich w Kraju. Spotkanie, któremu nadano rangę Zjazdu Jubileuszowego, zawierało elementy konferencji z referatami wybitnych specjalistów przedstawiających historyczną i bieżącą problematykę lotnictwa oraz element ceremonialny powitania i przedstawienia gości i uczestników zjazdu. Był to także czas odznaczeń i wyróżnień dla najbardziej aktywnych i zasłużonych członków SLP, a także okazja by podziękować wszystkim instytucjom, organizacjom i osobom prywatnym, za dowody przyjaźni i pomocy oraz wręczyć pamiątki i upominki.

Agrolotnicy w Mielcu
W dniach 21-22 października 2017 odbył się już 5. Zjazd Agrolotników. Spotkania te odbywają się w różnych rejonach kraju co 3 lata od 2005. Na zjazdach spotykają się wszyscy związani z agrolotnictwem; konstruktorzy, przedstawiciele wytwórni lotniczych i przedsiębiorstw wykonujących usługi. Są tez inspektorzy nadzoru lotniczego, lekarze, służby handlowo finansowe, no i przede wszystkim członkowie załóg latających i obsługi technicznej.

RWD-9 na wyciągnięcie ręki…
31 października 1936 po 13.00 niezwykłe dźwięki zaalarmowały francuskiego winiarza i właściciela ogromnej winnicy Villemartin w gminie Gaja et Villedieu okręgu Limoux – Jacques’a Fabre. Był ku temu powód: w jego dobrach na południe od znanego dobrze, także w Polsce – Carcassonne wylądował przymusowo, łamiąc podwozie i mocno uszkadzając skrzydła na parkanach plantacji, nieznany, intrygująco pomalowany samolot.

Miłość i serce dla Żaru
Górska Szkoła Szybowcowa (GSS) Żar gościła swoich miłośników. Spotkania tej grupy mają już długą, wieloletnią tradycję. Co roku gromadzą ludzi, dla których słowo Żar brzmi szczególnie ciepło i serdecznie. Tu najmilej wspomina się ponad 80-letnią historię tego miejsca, swoje szkolne, doskonalące i warunkowe loty szybowcowe, szczególnie te, wykonywane po starcie z lin gumowych w odległej młodości, nierzadko kilkadziesiąt lat temu.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony