Skrzydlata Polska 12/2016
Grudniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.
W numerze polecamy:
Hybrydowy lot w przyszłość
Elektryczne, bezemisyjne latanie może być ważnym krokiem na drodze do zrównoważonej mobilności. Kluczem pozostaje wybór odpowiedniej platformy. Jak twierdzą przedstawiciele Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR), czteromiejscowy HY4 z napędem hybrydowym jest istotnym krokiem na drodze w kierunku dużego bezemisyjnego samolotu pasażerskiego. Zasilane elektrycznie, beze misyjne samoloty pasażerskie mogą uczynić transport przyszłości bardziej efektywnym i elastycznym.
Lotniczy Robin Hood
W świadomości społecznej funkcjonuje przeświadczenie, że samolotami podróżują ludzie zamożni. Jeśli pominąć w tej grupie pasażerów linii niskokosztowych, to takie stwierdzenie nie jest pozbawione racji. Rzeczywiście, tradycyjnymi liniami lotniczymi latają najczęściej przedstawiciele klasy średniej i bardziej zamożni, naprawdę bogaci latają własnymi lub wynajętymi biznesjetami. O tych faktach przypomniały nam kiedyś władze Holandii, które w 2008 roku postanowiły obłożyć wszystkich pasażerów odlatujących z lotnisk w Holandii, w tym Amsterdamu, specjalnym podatkiem.
Kiedy VII Światowy Zjazd Lotników Polskich?
W okresie toczących się rozważań o kształcie i programie obchodów jubileuszu 100-lecia powstania lotnictwa polskiego w odradzającej się państwowości, sporadycznie pojawia się temat zwołania kolejnego, VII Światowego Zjazdu Lotników Polskich. Zgodnie z przyjętym 5-letnim cyklem odbywania tych zjazdów, przypada to na 2017 rok. Jednak wobec planowanych uroczystości jubileuszowych w 2018 roku, celowe jest przesunięcie terminu o rok i włączenie VII Zjazdu do programu obchodów wielkiej rocznicy.
Największy A350 oblatany
24 listopada 2016 r. w Tuluzie oblatano szerokokadłubowy samolot komunikacyjny A350-1000. To najnowszy, a zarazem największy dwusilnikowy komunikacyjny statek powietrzny skonstruowany przez inżynierów Airbusa.
Rekordowy lot
16 listopada 2016 roku na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim, odbył się kolejny start rakiety KI-X projektu krakowskiej grupy Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Rakieta osiągnęła rekordowy pułap 12,2 km – tym samym przekroczyła umowną granicę 10 km, którą ustanowili sobie za poprzeczkę do pokonania konstruktorzy amatorskich rakiet dużej mocy. Prawdopodobnie jest to najwyższy lot polskiej rakiety cywilnej od czasów rakiet Meteor (lata1960./1970.).
Podwójny jubileusz Pyrzowic
W 2016 roku Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach obchodził podwójny jubileusz. W lutym upłynęło 25 lat od powstania Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, które z powodzeniem od ćwierćwiecza zarządza pyrzowickim lotniskiem, a 6 października minęło pół wieku od momentu, gdy na lotnisku tym zainaugurowano rejsy samolotów komunikacyjnych.
Irlandzka ekstrawagancja
Bray to niewielkie irlandzkie miasteczko w hrabstwie Wicklow (w sumie około 30 tys. Mieszkańców), położone u ujścia rzeki Dargle, około pół godziny jazdy samochodem od centrum Dublina. Normalnie miejscowość jest jednym z popularniejszych miejsc weekendowego wypoczynku mieszkańców irlandzkiej stolicy, lecz raz w roku – za sprawą Bray Air Display – zmienia się w mekkę pasjonatów lotnictwa, którzy przyjeżdżają tu licznie, by podziwiać powietrzne akrobacje wykonywane na tle Morza Irlandzkiego.
Dolderer mistrzem, Czepiela czwarty
Podczas finałowego przystanku Red Bull Air Race sezonu 2016 Matthias Dolderer zdobył pierwszy tytuł mistrza świata. Łukasz Czepiela zakończył rywalizację w klasie Challenger na czwartej pozycji. Finałowe wyścigi klasy Master i Challenger zostały odwołane z powodu silnego wiatru, dlatego Łukasz Czepiela stracił szansę na dodatkowe punkty.
Latanie balonowe w Tunezji
W marcu 2016 roku odbyła się druga edycja Tunisian Balloons Festival. Patronat nad imprezą sprawowało Ministerstwo Kultury i Turystyki Tunezji. Organizatorem tunezyjskim był Raji Ben Abdelmalek. Przygotowanie imprezy od strony lotniczej powierzono Bartoszowi Oberskiemu. Na jego zaproszenie, na międzynarodową fiestę balonową zgłosiło się 14 załóg z pięciu krajów: Czech, Francji, Niemiec, Tunezji i z Polski – aż pięć.
Zaczęło się w Krakowie
Dzieło odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej zapoczątkowała Małopolska. Stąd wyruszyły pierwsze szeregi legionistów Józefa Piłsudskiego. Stąd też najwcześniej na ziemiach polskich rozpoczął się proces przejmowania z rąk zaborców placówek wojskowych i administracyjnych w 1918 roku. Nie było to jednak zadanie łatwe.
A oprócz tego lotnicze aktualności:
• Z lotu po kraju
• Z lotu po świecie
• Kolumbijskie Lotnictwo Wojsk Lądowych
• Przyrządy pokładowe dla Cyclone'a
• Historyk polskiego lotnictwa
• Recenzje
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl
Komentarze