Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 11/2016

Listopadowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

10 lat F-16 w Polsce
Wprowadzenie do służby w naszym kraju samolotów F-16 było największym wydarzeniem w sferze zakupów uzbrojenia po 1989 r. Jego znaczenie jednak nie polega tylko na zakupie i wdrożeniu nowych, zachodnich samolotów., ale na głębokiej zmianie jakościowej oraz mentalnej w lotnictwie i szerzej – w całych siłach zbrojnych. Oznaczało definitywne przejście od dotychczasowego, wypracowanego jeszcze w Układzie Warszawskim, standardu na nowy, NATO-wski. Zakres zmian, jaki zaszedł nie tylko w jednostkach F-16 eksploatujących, ale w całych Siłach Powietrznych, jest olbrzymi i objął wszystkie sfery działalności lotnictwa wojskowego.

Drukowanie samolotu
Różne formy drukowania weszły na stałe do naszego życia. Podobne rozwiązania wkraczają także coraz szerzej do przemysłu – w tym lotniczego – otwierając zupełnie nowe możliwości w rozmaitych, czasem odległych od siebie dziedzinach. Choć lotnictwo kojarzy się nam z nowinkami technicznymi, w dużym lotnictwie nowe technologie wdrażane są małymi kroczkami. Powodem jest zapewnienie wymaganego poziomu jakości wykonania wyrobów, a co za tym idzie – bezpieczeństwo użytkowania.

Projekt Kosynierzy Warszawscy
10 września br. na lotnisku 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim odbył się Dzień Otwarty z okazji święta jednostki. Co prawda święto 23.BLT przypada w maju, ale trwające wtedy w naszym kraju międzynarodowe ćwiczenia wojskowe uniemożliwiły zorganizowanie pikniku lotniczego – dlatego imprezę przeniesiono na wrześniowy weekend. Przy okazji święta jednostki odbyła się skromna uroczystość, która zwieńczyła akcję popularyzacji chlubnych tradycji mińskiej jednostki. Główną atrakcją pokazów był wspólny występ dwóch samolotów, reprezentujących dwie przeciwległe kategorie wagowe pokazów pilotażu: odrzutowego myśliwca MiG-29 z 23.BLT i tłokowego akrobacyjnego XA-41.

Zmagania bezzałogowców w Krakowie
Od 17 do 19 czerwca 2016 r. w Krakowie odbywała się III Parada Robotów – Droniada 2016. Tegoroczna impreza została podzielona na trzy bloki tematyczne: trening służb reagowania kryzysowego we współpracy z bezpilotowcami, robotami i systemami fuzji informacji, połączony z warsztatami z zakresu reagowania kryzysowego, konkurs zespołów akademickich i piknik naukowo-technologiczny. Pierwsze dwa odbyły się na terenie lotniska Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim, zaś ostatni przy Stadionie Wisły w Krakowie.

Historia jednego Orlika
W dniach 9-16 lipca 2016 r. w Elmirze, w stanie Nowy Jork, na szczycie słynnego amerykańskiego szybowiska Harris Hill (odpowiednik polskiej Bezmiechowej) odbył się 6. Międzynarodowy Zlot Starych Szybowców. Został zorganizowany przez międzynarodowe stowarzyszenie miłośników starych szybowców - Vintage Glider Club (VGC), zrzeszające dziś ponad 1000 członków, i liczące około 400 starych szybowców, często przedwojennych, odrestaurowanych i dalej latających. Po 20 latach przerwy pojawił się tam ponownie Orlik II.

Jerzy Śmielkiewicz (1931 - 2016)
23 września br. na Cmentarzu Komunalnym w Kamienicy, dzielnicy Bielska-Białej, polski świat szybowcowy pożegnał Jerzego Śmielkiewicza, zmarłwgo 17 września. Jerzy Śmielkiewicz w 1946 roku zainteresował się na serio modelarstwem lotniczym, budując modele szybowców. Wkrótce został instruktorem modelarskim I klasy. W 1948 wykonany przez niego model szybowca przeleciał ponad 50 km, co było rekordem Polski.

A oprócz tego lotnicze aktualności:
• Z lotu po kraju
• Z lotu po świecie
• Wyprawa na planetoidy
• Recenzje

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem listopadowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony