Skrzydlata Polska 08/2021 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 08/2021

Sierpniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Checkmate – lekki myśliwiec Suchoja
Informacje o tym, że w Rosji projektowany jest lekki jednosilnikowy myśliwiec pojawiały się w ostatnich latach wiele razy. Jednak dopiero w maju 2021 media ujawniły, jak nowy samolot może wyglądać. Zaś w lipcu można było zobaczyć Checkmate w całej okazałości.

Następca An-2 po rosyjsku
An-2 to jeden z najbardziej rozpowszechnionych w historii lotnictwa samolotów cywilnych. Choć powstał dawno, nadal jest niezastąpiony w wielu zastosowaniach. Wszystko jednak kiedyś się kończy, więc także An-2 musi doczekać się następcy. O tym, jak mógłby on wyglądać na naszych łamach pisał niedawno Edward Margański. Na razie jednak w Polsce niewiele z tego wynika.

Rebranding Denali
Textron Aviation ogłosił, że w ramach rebrandingu turbośmigłowy samolot dyspozycyjny Cessna Denali będzie promowany pod marką Beechcraft. Według kierownictwa koncernu, Beechcraft Denali reprezentuje ciągłą strategię inwestowania w nowe i istniejące produkty kultowych marek Beechcraft i Cessna. Oceniają oni, że samoloty turbośmigłowe Beechcraft King Air 260 i King Air 360/360ER są znane ze swojej wszechstronności i niezawodności, a jednosilnikowy Denali jest doskonałym uzupełnieniem tej legendarnej rodziny.

PWSZ w Chełmie mierzy wysoko!
PWSZ w Chełmie w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia. 19 sierpnia 2021 nastąpi uroczyste otwarcie nowej drogi startowej na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Na naszych łamach rektor Arkadiusz Tofil opowiada o osiągnięciach i potencjale Ośrodka Kształcenia Lotniczego PWSZ w Chełmie.

ADR z Orłami
Komponent lotniczy US Air Force (wojsk lotniczych Stanów Zjednoczonych Ameryki), tzw. Aviation Detachment Rotation (ADR), stacjonuje w naszym kraju na stałe na podstawie porozumienia zawartego przez rządy w Warszawie i Waszyngtonie 13 czerwca 2011. Działalność ADR zainaugurowano w listopadzie 2012. Od tego czasu przynajmniej raz na kwartał, na okres od dwóch tygodni do miesiąca, na ćwiczenia do Polski przylatują lotnicy i personel techniczny z amerykańskich jednostek wyposażonych w wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 lub transportowe C-130.

Hawker Tempest z polską duszą znów w powietrzu
Wszystko wskazuje na to, że wkrótce ponownie będziemy mogli zobaczyć w powietrzu jeden z legendarnych brytyjskich myśliwców końca II wojny światowej – Hawker Tempest. Będzie to jedyny od wielu lat zdolny do lotu samolot tego typu. Do końca zbliża się odbudowa Tempesta Mk II, czyli wariantu napędzanego silnikiem gwiazdowym Bristol Centaurus VI. 23 maja 2021 po raz pierwszy wytoczono z hangaru na lotnisku Sywell w Anglii i pokazano publicznie niemal gotowy już do oblatania samolot.

MiG-31 – nadal w pierwszej linii
Od niemal 60 lat bardzo ważną rolę w systemie obrony powietrznej najpierw ZSRR, a obecnie Federacji Rosyjskiej, odgrywają ciężkie myśliwce przechwytujące, zdolne do osiągania dużych prędkości i dużych wysokości oraz dysponujące znacznym zasięgiem.

Dwie drogi na granicę kosmosu
W lipcu 2021 roku dwie amerykańskie spółki przygotowujące turystyczne loty suborbitalne rozpoczęły wreszcie loty załogowe. Mowa o Virgin Galactic Richarda Bransona i Blue Origin Jeffa Bezosa. Obaj biznesmeni wzięli udział w pionierskich lotach swoich pojazdów – Branson podróżował na pokładzie samolotu rakietowego SpaceShipTwo 11 lipca 2021 r., zaś Bezos na pokładzie kapsuły New Shepard 9 dni później. Każde z przedsiębiorstw oferuje zupełnie odmienny sposób osiągnięcia czegoś, co przyjęliśmy za granicę kosmosu.

Generał Iżycki idzie na wojnę
Udział wyższych dowódców wojskowych w walkach na pierwszej linii frontu należy zwykle do rzadkości. Nietypowo, w historii Polskich Sił Powietrznych walczących u boku RAF w II wojnie światowej, takich przykładów wymienić można wiele. Szereg lotów bojowych odbyli polscy komendanci baz lotniczych, dowódcy polskiego lotnictwa myśliwskiego, szefowie sztabu i inni wysoko postawieni oficerowie. Podpułkownicy, pułkownicy, a nawet generałowie brygady. Kilka wypadów nad teren nieprzyjaciela zaliczył także sam dowódca Polskich Sił Powietrznych – gen. bryg. pil. Mateusz Iżycki.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem sierpniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus