Skrzydlata Polska 05/2018 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 05/2018

Majowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Friedrichshafen płynie z prądem
W dniach 18–21 kwietnia we Friedrichshafen odbyła się – jak tym razem nazwali ją organizatorzy – Globalna Wystawa dla General Aviation (The Global Show for General Aviation) Aero 2018. Była to 26. edycja imprezy, która wbrew nazwie nadanej przez organizatorów nie była jednak wydarzeniem globalnym. Wzięło w niej udział 630 wystawców z 38 krajów. Nowością było przeznaczenie jednej z hal na wystawę śmigłowców, w większości wytwarzanych seryjnie przez dużych graczy, jednak należały one nie do producentów, ale do szkół lotniczych. Motywem przewodnim tegorocznego Aero były samoloty elektryczne i wszelkie rozwiązania przeznaczone do ich eksploatacji.

Najmniejszy MAX już lata
Boeing oblatał kolejny, najmniejszy model rodziny 737 MAX, oznaczony numerem 7. Szefowie koncernu z Seattle wiążą z nim olbrzymie nadzieje i spodziewają się, że odniesie sukces porównywalny z poprzednikiem – 737-700. Na razie jednak sprzedaż najmniejszego MAX-a jest wielce niezadowalająca…

Trzy lata Airbus Helicopters w Łodzi
W lutym 2015 w Łodzi otwarto biuro konstrukcyjne Airbus Helicopters. Przedsięwzięcie było jednym z elementów starań europejskiego koncernu o zdobycie zamówienia na dostawę śmigłowców wsparcia i zabezpieczenia bojowego dla Sił Zbrojnych RP. Ostatecznie jesienią 2016 wyniki konkursu, w którym zwyciężył H225M Caracal, zostały anulowane.

Trudny powrót na Księżyc
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku Księżyc był intensywnie badany przez sondy automatyczne oraz wyprawy załogowe. Obecnie po upływie niemal pół wieku człowiek dysponuje znacznie bardziej zaawansowanymi technologiami kosmicznymi, a jednak nie potrafi powrócić na Księżyc. Nawet posyłanie automatycznych sond na jego powierzchnię zdarza się skrajnie rzadko. Potrafimy dziś osadzić lądownik na jądrze komety lub przeprowadzić lądowanie na odległym księżycu Saturna Tytanie, tymczasem nasz Księżyc od 1976 doczekał tylko jednego lądownika – chińskiej sondy Chang’e 3 w 2013. Dopiero w końcu bieżącego roku pojawi się na Księżycu kolejny lądownik, tym razem indyjski, a w 2019 – dwa chińskie. Jednak główne mocarstwa kosmiczne, które z powodzeniem szturmowały Księżyc przed pół wiekiem, nie spieszą do tego wyścigu…

Kanadyjska gra w samoloty
Pod koniec ubiegłego roku w kanadyjskich mediach pojawiły się informacje, iż rząd w Ottawie zamierza odkupić od Australii partię używanych amerykańskich samolotów wielozadaniowych McDonnell Douglas F/A-18A/B Hornet odsuwając w ten sposób po raz kolejny w czasie zakup nowoczesnych samolotów wielozadaniowych dla Royal Canadian Air Force. Ta kontrowersyjna decyzja wymuszona została szybko pogarszającą się sytuacją sprzętową kanadyjskich wojsk lotniczych, które po wielu latach daremnego oczekiwania na planowany zakup samolotów F-35 Lightning II ostatecznie zmuszone będą wykorzystywać przestarzałe Hornety jeszcze przez wiele lat. Bardzo bliski realizacji zakup kilkunastu fabrycznie nowych F/A-18E/F Super Hornet, które miały wzmocnić potencjał RCAF do czasu rozpoczęcia eksploatacji docelowego samolotu wielozadaniowego również nie doszedł do skutku padając ofiarą toczącego się już od jakiegoś czasu zajadłego sporu pomiędzy kanadyjskim Bombardierem a amerykańskim Boeingiem.

Środki finansowe na pomoc potrzebującym przekazane
Na koniec marca, okres bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkiej Nocy, wypadł czas wręczenia środków finansowych zebranych podczas aukcji charytatywnej przeprowadzonej na XXII Balu Lotników i Polskiej Obronności. W tym roku zbieraliśmy pieniądze dla dwojga żołnierzy: sierżant Katarzyny Grabowskiej i plutonowego Krzysztofa Polusika. Dzięki szczodrości uczestników Balu zebraliśmy w tym roku 66 tys. PLN.

Sezon Rafała Zgierskiego
Spadochrony już poprzekładane i przygotowane do nowego sezonu. A nawet, polscy skoczkowie są już po pierwszych poważnych zawodach. Mowa o członkach Reprezentacji Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie, którzy wzięli udział w CISM PARASKI (skoki na celność lądowania i slalom gigant) podczas 54. Mistrzostw Armii CISM w Narciarstwie, w Austrii, w dniach 03-08 kwietnia 2018. Krótko mówiąc, jest to ostatni moment, żeby wrócić się do poprzedniego sezonu – 2017…

Eksperyment nad Dieppe
Zakończenie walk powietrznych nad Wielką Brytanią w 1940 zamknęło ważny etap drugiej wojny światowej. Na drodze triumfalnego marszu i oszałamiających sukcesów III Rzeszy w Europie Zachodniej, pojawiła się poważna przeszkoda. Pomimo skoncentrowania olbrzymiej ilości sił i sprzętu wojennego nie udało się Niemcom błyskawiczne – jak zakładali – opanowanie wysp brytyjskich. Okazało się bowiem, że ich położenie i silna obrona przeciwlotnicza, w którą wprzęgnięto oprócz lotnictwa myśliwskiego również najnowsze zdobycze sztuki wojennej, nauki i techniki, stały się dla Rzeszy obiektami nie do pokonania.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem majowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus