Przejdź do treści
M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Siódma w tym roku Akcja Serce morskich lotników

W poniedziałek (15 maja) siódme w tym roku zadanie transportu medycznego organów przeznaczonych do przeszczepu przeprowadzili lotnicy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

W niedzielę wieczorem Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach „Akcji Serce”. Zgodnie z przyjętymi procedurami do wykonania zadania wytypowano załogę i samolot z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

W poniedziałek o godzinie 5.54 samolot M28B Bryza wystartował z lotniska macierzystego 43. Bazy w Gdyni-Babich Dołach i o godzinie 6.53 wylądował na lotnisku w podszczecińskim Goleniowie. Tam na pokład samolotu wszedł zespół lekarzy transplantologów, wraz z przeznaczonym do przeszczepu organem. O godzinie 7.49 Bryza wystartowała i skierowała się na stołeczne lotnisko Okęcie. Lądowanie nastąpiło o godzinie 9.26 i personel medyczny udał się natychmiast do szpitala w warszawskim Aninie, w którym oczekiwał już pacjent. Bryza rozpoczęła powrót na macierzyste lotnisko w Gdyni o godzinie 10.25 i wylądowała, kończąc akcję, o godzinie 11.46.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku, kiedy to na prośbę lekarzy z Gdańska lotnicy morscy wykonali przelot po trasie Gdynia – Bydgoszcz – Gdynia. Początkowo w transportach medycznych wykorzystywano śmigłowce, a od 2014 roku już tylko samoloty. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu „Akcji Serce", uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego. W ubiegłym roku lotnicy morscy przeprowadzili 15 takich akcji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony