Przejdź do treści
Samolot 2023 - ćwiczenia z udziałem służb ratowniczych (fot. KWP Lublin)
Źródło artykułu

"Samolot 2023" – ćwiczenia z udziałem służb ratowniczych

Na terenie Portu Lotniczego Lublin awaryjnie ląduje statek powietrzny. Dochodzi do pożaru silnika i rozszczelnienia zbiornika z niebezpiecznym kwasem. Załoga jest w niebezpieczeństwie. Rozpoczyna się akcja ratownicza z udziałem służb.

To na szczęście tylko scenariusz ćwiczeń „Samolot 2023”, których celem było sprawdzenie poziomu przygotowania do prowadzenia działań służb w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia.

Kapitan samolotu Casa zgłasza do wieży kontroli lotów w Porcie Lotniczym Lublin awarię podwozia oraz problemy z silnikiem. Prosi o pozwolenie na awaryjne lądowanie. Z przekazanych informacji wynika, że na pokładzie statku powietrznego znajduje się 10 osób. Ponadto przewożony jest ładunek w postaci 100 l kwasu siarkowego oraz amunicja.

W pewnym momencie dochodzi do pożaru silnika oraz rozszczelnienia pojemnika z niebezpiecznym kwasem. Część osób z przedziału ładunkowego wydostaje się o własnych siłach, pozostali nie są w stanie samodzielnie opuścić pokładu.

Samolot 2023 - ćwiczenia z udziałem służb ratowniczych (fot. KWP Lublin)2

(fot. KWP Lublin)

Do działań przestępuje Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza i Dyżurny Operacyjny Portu Lotniczego.  W porcie lotniczym ogłoszono alarm. Zaalarmowane służby przybywają na miejsce: straż pożarna, straż graniczna, policja, pogotowie. Rozpoczyna się akcja ratownicza i działania gaśnicze. Do działań wkraczają również policyjny kontrterroryści, którzy neutralizują niebezpieczny ładunek.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń, które miały na celu sprawdzenie umiejętności skoordynowania działań służb w sytuacji realnego zagrożenia.

Samolot 2023 - ćwiczenia z udziałem służb ratowniczych (fot. KWP Lublin)3

(fot. KWP Lublin)

Organizatorem przedsięwzięcia był Port Lotniczy Lublin wspólnie z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Uczestnikami były jednostki ratowniczo-gaśnicze z województwa lubelskiego, Komenda Miejska PSP w Lublinie, Komenda Powiatowa PSP w Świdniku, sztaby zarządzania kryzysowego wojewody lubelskiego i starosty świdnickiego, Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, Komenda Powiatowa Policji w Świdniku, straż graniczna, służba celna i pogotowie ratunkowe.

Na potrzeby ćwiczeń, by symulację jak najbardziej zbliżyć do warunków realnych, udostępniony został samolot Casa z 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa transportowego, który symulował samolot po awaryjnym lądowaniu.

kom. Anna Kamola

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony