Przejdź do treści
Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)
Źródło artykułu

Rywalizacja w XXIV Górskich Zawodach Balonowych rozpocznie się już za kilka dni

Tylko kilka dni dzieli pilotów od rozpoczęcia rywalizacji podczas XXIV Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie oraz XL Balonowych Mistrzostw Polski odbywających się w ramach Balonowego Pucharu Polski w dniach 1 – 5 maja 2024 r.

Swój udział w rywalizacji potwierdziło 36 pilotów, w tym dwudziestu ośmiu z Polski, pięciu z Litwy, po jednym z Łotwy, Ukrainy i Węgier.

Organizatorzy imprezy rozmawiali dziś z doświadczoną pilotką balonową Ewą Prawicką-Linke. Pani Ewa pilotuje balony od 1997 roku. Jest wielokrotną uczestniczką zawodów balonowych w kraju i za granicą. Była członkiem Narodowej Kadry Balonowej od 2005 roku do 2018 roku. Organizuje lub współorganizuje wiele zawodów balonowych. Ma na koncie m.in. Mistrzostwo Polski Kobiet w 2002 i 2004 r., wicemistrzostwo Polski Kobiet 2001 i 2003 r., Puchar Świata Kobiet 2006 we Francji i we Włocławku, II miejsce w Pucharze Świata Kobiet 2007 we Francji oraz tytuł Balonowej Mistrzyni Europy Kobiet z 2015 r. Ewa Prawicka-Linke pełni w tym roku w Krośnie funkcję Przewodniczącego Jury.

GZB: Pani Ewo, jest Pani żywą legendą baloniarstwa i bohaterką dla wielu kobiet. Proszę przybliżyć naszym fanom jak się zaczęła Pani przygoda z balonami i jakie jest na to kobiece spojrzenie. Jakie kobiece cechy są pomocne w baloniarstwie?

EPL: Gdy miałam 10 lat mój tato wyszkolił się na pilota balonowego. Niedługo po tym wystartował w zawodach sportowych, na które zabrał mnie do ekipy. Bardzo mi się spodobało. W 1988 roku moje rodzinne miasto Leszno było organizatorem Balonowych Mistrzostw Europy, w których mój tato był reprezentantem Polski, a ja członkiem ekipy. Przez wiele kolejnych lat jeździłam w ekipie jako załogant naziemny, później również jako pomoc w koszu. W 1997 roku sama zostałam pilotką i od tego czasu już sama startowałam w zawodach. Cierpliwość to chyba jedna z cech, które pomagają nam kobietą w osiąganiu dobrych wyników sportowych.

VI Górskie Zawody Balonowe (2005 r.), w środku Ewa Prawicka-Linke wraz z ojcem Bogdanem Prawickim (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

VI Górskie Zawody Balonowe (2005 r.), w środku Ewa Prawicka-Linke wraz z ojcem Bogdanem Prawickim (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

GZB: Krosno jest Pani znane, kiedy była Pani tutaj ostatni raz? Co się Pani podoba w Krośnie? Jakie tutaj panują warunki do latania?

EPL: Bardzo się cieszę, że po raz kolejny będę częścią tego sportowego – balonowego święta w Krośnie. W ostatnich latach niestety nie mogłam dotrzeć do Krosna. Wcześniej wielokrotnie startowałam jako pilot na krośnieńskich zawodach, jednak trochę czasu już minęło.

GZB: W tym roku pełni Pani zaszczytną funkcję Przewodniczącego Jury. Jakie są główne obowiązki osoby pełniącej taką funkcję? Z kim musi Pani współpracować najbliżej?

EPL: Tak. Dyrektor Sportowy Deividas Pinkevicius zaproponował mi pełnienie funkcji Przewodniczącej Jury na tegorocznych Balonowych Mistrzostwach Polski. Z przyjemnością przyjęłam zaproszenie. Przewodniczący Jury wraz członkami jury w razie złożenia protestu przez pilota rozpatruje zaistniałą sytuację. Przewodniczący Jury sprawuje również kontrolę aby podczas zawodów przestrzegane były przepisy kodeksu sportowego oraz przepisy regulaminu FAI zawodów. Służy poradą, lub interpretacją przepisów.

GZB: Jak zmieniło się baloniarstwo na przestrzeni lat?

EPL: Bardzo. Od kilku lat w koszu każdy pilot ma mnóstwo elektroniki; komputer, logger – rejestrator lotu, telefon, radio lotnicze, radio do kontaktu z ekipą naziemną. Pilot zajęty jest cały czas obsługą tego sprzętu a jeszcze co najważniejsze obsługą balonu i kontrolą otoczenia, bo przecież podczas zawodów na niebie nie jesteśmy sami. Kiedyś tej elektroniki było mniej: mapa papierowa, gps i radio. Liczył się przede wszystkim wynik sportowy osiągnięty przez pilota. Dziś zdarza się, że pilot osiągnie świetny wynik, wypracowany w powietrzu, ale zawiedzie elektronika i niestety cała praca idzie na marne. Na szczęście nie jest to częsta sytuacja.

GZB: Zawody, które szczególnie dobrze Pani wspomina?

EPL: Jeśli chodzi o Krosno, to każde mile wspominam, choć nie zawsze warunki atmosferyczne były przyjazne dla baloniarzy. Teren wokół Krosna jest bardzo wymagający. W jednym locie zdarzało się, że na wschód od Krosna wiał bardzo silny wiatr a nad lotniskiem lub na zachód wiatru nie było w ogóle.

GZB: Jakie rady ma Pani dla początkujących, stawiających pierwsze kroki w tej dyscyplinie?

EPL: Czerpanie przyjemności z każdego lotu. Każdy lot jest inny i przynosi wiele przyjemności i wrażeń. Jednakże nie należy zapominać, że latając ingerujemy w nieswoje środowisko. W związku z tym podchodzić do każdego lotu z rozwagą i szacunkiem.

GZB: Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia!

Ewa Prawicka-Linke (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

Ewa Prawicka-Linke (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

Dla tych wszystkich, którzy przybędą do Krosna na balonową majówkę, mamy jeszcze kilka ważnych informacji.

Balony nad Krosnem, czyli XL Balonowe Mistrzostwa Polski oraz XXIV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe, to jedyne takie połączenie kultury i sportu, intensywnych pięciu dni i relaksu. Muzyka na żywo, warsztaty dla każdego, sport i odpoczynek, a do tego widok balonów nad miastem. Więcej informacji o atrakcjach, jakie czekają was w weekend majowy (1-5 maja) TUTAJ.

Tegoroczna balonowa majówka odbywa się na terenach zielonych przy Hali Sportowo-Widowiskowej (ul. Bursaki). Od środy 1 maja, będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu. Więcej TUTAJ.

MKS Krosno uruchamia specjalną bezpłatną linię "Balony nad Krosnem", która będzie działać podczas balonowej majówki w dniach 1-4 maja. Linię obsługiwał będzie jeden z najnowszych nabytków spółki, autobus elektryczny Solaris Urbino. Więcej TUTAJ.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony