Rusza modernizacja drogi startowej lotniska Poznań Ławica

Modernizacja drogi startowej na lotnisku w Poznaniu

Już w najbliższy poniedziałek, 21 września, ruszają prace remontowe na poznańskim lotnisku Ławica, które potrwają do 11 października. Port lotniczy będzie w tym czasie zamknięty dla pasażerów, ale nie turystów – którzy chcieliby na własne oczy przekonać się, jak funkcjonuje lotnisko w tych strefach, w których na co dzień dla podróżnych wstęp jest wzbroniony.

Prace remontowe dotyczą drogi startowej, której modernizacja trwa od kilku miesięcy. Do tej pory udało się zakończyć dwa etapy prac prowadzonych pod ruchem, z okresowymi wyłączeniami w nocy. Przeprowadzono remont obu progów drogi startowej, a pas na ten czas skrócono z 2500 do 2000 metrów. W miesiącach kluczowych dla funkcjonowania lotniska, czyli lipcu i sierpniu, zdecydowano jednak o wstrzymaniu robót, które ponownie realizowane będą od 21 września i potrwają do 11 października. W tych dniach lotnisko będzie też nieczynne dla pasażerów.

Obecny etap prac prowadzony będzie na łącznym odcinku 2000 m. Prace zakładają modernizację warstwy wierzchniej i uwzględniają pełną wymianę systemu odwodnienia oraz oświetlenia.

W weekend 26-27 września lotnisko przygotowało atrakcje dla fanów lotnictwa. Każdy, kto chciałby zobaczyć, jak działa lotnisko „od środka”, będzie mógł wziąć udział w bezpłatnych dniach otwartych. Na miejscu będzie można zwiedzić m.in. sortownię bagaży, obejrzeć lotniskowe pojazdy i wybrać na przejażdżkę po drodze startowej.

Modernizację drogi startowej planowano tu od 2007 roku i jest ona konieczna ze względu na stopniowe wyczerpywanie się zdolności przenoszenia obciążenia, czyli spadek nośności pasa. Dzięki inwestycji podniesione zostaną tu standardy bezpieczeństwa a sam pas dostosowany zostanie do podniesienia kategorii systemu ILS. Za inwestycję odpowiada firma Qumak i Strabag. Jej koszt to 50,5 mln zł. 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus