Rozporządzenie w sprawie ewidencji lądowisk
Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie ewidencji lądowisk.
Głównym celem rozporządzenia jest uregulowanie kwestii związanych z prowadzeniem ewidencji lądowisk, w szczególności trybu zgłaszania do ewidencji lądowisk wraz ze wskazaniem opinii niezbędnych do zgłoszenia lądowiska, trybu wykreślania z ewidencji lądowisk oraz wzoru ewidencji lądowisk.
Poprzednie regulacje w zakresie lądowisk określały także wymagania techniczno-eksploatacyjne, jakie lądowisko musiało spełnić aby mogło być zarejestrowane. Projektowane rozporządzenie nie zawiera wymagań techniczno-eksploatacyjnych, gdyż zgodnie z niedawno znowelizowaną ustawą - Prawo lotnicze, za bezpieczną eksploatację lądowiska odpowiada zgłaszający lądowisko.
Projektowane rozporządzenie w znacznym stopniu upraszcza oraz usprawnia procedury stosowane przy wpisie do ewidencji lądowisk.
Zakres regulacji obejmuje:
-
tryb zgłaszania lądowisk do ewidencji lądowisk wskazując termin, w jakim zgłaszający lądowisko powinien złożyć wniosek o wpis lądowiska przed planowanym rozpoczęciem jego użytkowania oraz szczegółowo określając wymagane we wniosku informacje oraz opinie i dokumenty, które należy do niego dołączyć,
-
tryb wykreślenia lądowiska z ewidencji, wprowadzając wymóg uzasadnienia takiego wniosku oraz wprowadzając tryb informowania przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o dokonanym wykreśleniu pozostałych zainteresowanych podmiotów,
-
określa dokumenty niezbędne przy prowadzeniu ewidencji lądowisk, składającej się z księgi ewidencyjnej lądowisk prowadzonej w formie kart ewidencyjnych oraz teczek lądowisk.
Projektodawca nie przewiduje, aby projektowane przepisy miały negatywny wpływ na sektor finansów publicznych, w tym na zwiększenie wydatków lub zmniejszenie dochodów jednostek sektora finansów publicznych. Przewiduje się natomiast wpływy do budżetu państwa w związku z wpisami nowych lądowisk do ewidencji lądowisk, co stanowi odpłatną czynność urzędową.
Komentarze