Przejdź do treści
Rondo im. kapitana Cichociemnego Edmunda Marynowskiego w Ząbkach - tablica przed odsłonięciem (fot. B. Śladowski)
Źródło artykułu

Rondo im. kapitana Cichociemnego Edmunda Marynowskiego w Ząbkach

Przedstawiciel Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wziął udział w Uroczystej Radzie Miasta Ząbki podczas, której głosowana była uchwała w sprawie nadania imienia kapitana Cichociemnego Edmunda Marynowskiego rondu na ul. Orlej w Ząbkach.

Po przedstawieniu postaci kpt. Marynowskiego i jego dokonań przez członków Społecznego Komitetu, historyków i zaproszonych prelegentów, radni miejscy podjęli jednogłośną uchwałę, tym samym nadając rondu na ul. Orlej w Ząbkach imię jednego z nielicznych wybranych do szkolenia i skoku do kraju, jako cichociemny. Znamiennym jest fakt, że sesja odbyła się w przeddzień 78 rocznicy skoku Edmunda Marynowskiego na zrzutowisko o kryptonimie „Koza” pomiędzy Bystrzycą a Bychawką pod Lublinem.

Urodzony 16 listopada 1912 roku na warszawskiej Pradze Edmund Marynowski – oficer Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, kapitan lotnictwa, cichociemny, uczestnik Powstania Warszawskiego w batalionie „Zaremba-Piorun”. Jako zastępca dowódcy 2 kompanii lotniczej „Jura” tego batalionu dowodził okręgiem nigdy nie zdobytym przez Niemców. Znaczną część swojego życia spędził w Ząbkach, gdzie do dzisiaj znajduje się dom, w którym mieszkał.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie gratuluje radnym i mieszkańcom Ząbek tak znakomitego patrona i cieszy się, że na mapie Polski pojawiło się kolejne miejsce upamiętniające polskiego lotnika.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony