Przejdź do treści
Źródło artykułu

Radom: Umowa z nowym przewoźnikiem podpisana

Spółka Port Lotniczy Radom podpisała umowę z nowym przewoźnikiem. Nieoficjalnie mówi się o narodowym przewoźniku południowego sąsiada – Czech Airlines, ale szczegóły poznamy już dziś, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez zarząd lotniska.

Jeśli informacje się potwierdzą, Czech Airlines będzie drugą, po Air Baltic, linią lotniczą realizującą połączenia z Radomia. I choć jeszcze niedawno zarząd portu utrzymywał, że nowy przewoźnik z całą pewnością pojawi się na lotnisku, lecz dopiero w przyszłym roku, wszystko wskazuje na to, że negocjacje udało się przyspieszyć.

Air Baltic z Radomia wystartuje już 1 września, realizując stąd połączenia do hubu w Rydze. Aby loty mogły być realizowane z radomskiego portu, niezbędna jest obsługa PAŻP. Kontrolerzy, przygotowywani obecnie do pracy w radomskim porcie, swoje stanowiska obejmą jednak dopiero 17 września. Do tego czasu, czyli między 1 a 17 września, służbę żeglugi powietrznej ma zapewniać lotniskowa, certyfikowana służba AFIS.

Kilka dni temu „Gazeta Wyborcza” podała informację o tym, że wojsko zablokowało funkcjonowanie Portu Lotniczego Radom, wprowadzając procedurę MATZ – wojskowej strefy ruchu lotniczego. Konflikt utrudnia pracę lotniska, bo jak podaje „GW” piloci cywilnych samolotów, którzy chcą wylądować w Radomiu, muszą o zgodę prosić wojskowych oficerów.

– „Gazeta Wyborcza” podała nieprawdziwą informację o zakazie lotów cywilnych z radomskiego lotniska i do tej pory tego nie sprostowała – wyjaśnia w rozmowie z serwisem RynekInfrastruktury.pl Kajetan Orzeł, rzecznik prasowy radomskiego portu. Zdaniem rzecznika samoloty nadal mogą lądować a wojsko nie może zakazać lotów cywilnych w tym porcie. Lądującą maszynę przyjmują obecnie wojskowi, a służby portu cywilnego taki samolot obsługują. Trwają negocjacje nad przywróceniem procedur lotniczych MATZ i ATZ.


Przeczytaj również:
DGRSZ: Funkcjonowanie lotniska w Radomiu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony