Przejdź do treści
Prezes POLSA nagrodzony Bursztynem za współpracę międzynarodową (fot. polsa.gov.pl)
Źródło artykułu

Prezes POLSA nagrodzony Bursztynem za współpracę międzynarodową

Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej odebrał w Lublinie nagrodę Bursztyn Polskiej Gospodarki. Wyróżnienie 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego przyznano m.in. za sukcesy na arenie międzynarodowej w postaci podpisanych porozumień, m.in. z NASA, Dowództwem Strategicznym USA oraz skuteczne wykorzystanie środków UE.

Odbierając nagrodę prezes przyznał, że choć Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest bardzo młodą instytucją, fakt, że zostaje wyróżniona w takim miejscu pokazuje, iż sektor kosmiczny zaczyna być bardzo istotny dla gospodarki.

„Na przestrzeni ostatniego roku nasz budżet udało się zwiększyć prawie czterokrotnie, w dużym stopniu przez to, że weszliśmy do ścisłej, europejskiej czołówki jeśli chodzi o wykorzystanie środków z unijnego programu Horyzont 2020 w obszarze kosmicznym. Również ilość projektów finansowanych ze środków UE, które prowadzimy wzrosła ponad 5-krotnie” – powiedział prezes Szaniawski w trakcie swojego wystąpienia.

Podkreślił, że aż 70 proc. pozyskanych z Unii Europejskiej środków trafia do przemysłu. Nie w formie grantów, a kontraktów. Dzięki temu, polskie firmy zyskują doświadczenie, pozwalające im konkurować na arenie międzynarodowej.

„Kupujemy usługi, kupujemy produkty, czasem gotowe, a czasem takie, które są dopiero rozwijane. Tak robią wszystkie rozwinięte agencje kosmiczne na świecie. Bardzo się cieszę, że i my już do tego dorośliśmy.” – mówił prezes Szaniawski.

W 2019 roku, prezes POLSA podpisał porozumienia i umowy o współpracy m.in. w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), jak i w stosunkach bilateralnych z NASA i USSTRATCOM. POLSA, w ramach Polskiej Strategii Kosmicznej, realizuje też jedno z najistotniejszych zadań Agencji, jakim jest tworzenie Krajowego Systemu Świadomości Sytuacyjnej w Przestrzeni Kosmicznej (ang. Space Situational Awareness. SSA). Ma on na celu wzrost bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej oraz wzrost konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego. Chodzi tu o współpracę w zakresie śledzenia zarówno aktywnych, jak i nieczynnych satelitów, a także tzw. kosmicznych śmieci, których jest coraz więcej na orbicie Ziemi. Polskie firmy zaczęły się specjalizować w zbieraniu i analizowaniu tych danych, co przekłada się na nowe kontrakty oraz zlecenia.

W perspektywie długofalowej, ciekawie prezentuje się również współpraca z NASA. „Jesteśmy w trakcie prac nad umową z tą agencją. Realizuje ona obecnie duży program Artemis, który dotyczy przesunięcia obszaru ziemskiej aktywności w okolice Księżyca” – powiedział prezes Szaniawski. W trakcie wystąpienia mówił również o umowie z dowództwem strategicznym USA, w ramach której Polska i USA wymieniają się danymi dotyczącymi obserwacji kosmosu z wykorzystaniem umieszczonych na Ziemi czujników. „I tu rzeczywiście Polska jest świetnym partnerem dla każdego, przede wszystkim dla naszych kooperantów w Europie. Ta infrastruktura, którą już mamy jako kraj, czy w posiadaniu prywatnych firm, czy jednostek naukowych, ze względu na swoją nowoczesność czy lokalizację geograficzną, już dostarcza bardzo wartościowych danych” – mówił prezes Szaniawski.

Nagrody Bursztyn Polskiej Gospodarki przyznano 5 października 2020 podczas 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, odbywającego się w Lublinie. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, firmom lub instytucjom za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i za granicą.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony