Przejdź do treści

Pracowity weekend wojskowych lotników

Pracowity weekend mieli lotnicy z jednostek podległych DG RSZ, którzy w dniach 20 i 21 maja przeprowadzili cztery Akcje Serce.

Pierwsza Akcja Serce została wykonana przez lotników z 33 Bazy Lotnictwa Transportoweg. Samolot M-28 Bryza wystartował 20 maja o godzinie 6:06 i wykonał przelot na trasie Powidz-Wrocław-Gdańsk-Powidz na rzecz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, a powrócił na macierzyste lotnisko o 10:50.

Druga Akcja Serce została przeprowadzona przez pilotów z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Samolot M-28 Bryza wyleciał z Balic o godzinie 19:16 20 maja i wykonał przelot na trasie Kraków-Szczecin-Katowice-Kraków na rzecz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu , a powrócił do bazy o godzinie 5:40 21 maja.

Kolejne zadanie lotnicze wykonali lotnicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Akcja rozpoczęła się wylotem z Gdyni o godzinie 0:22 21 maja i zakończyła się o 4:52 tego samego dnia. Przelot odbył się po trasie po trasie Gdynia - Goleniów - Warszawa – Gdynia. W tym przypadku również wykorzystano samolot M-28 Bryza.

Ostatnia Akcja Serce w weekend została wykonana przez pilotów z 33 BLTr na trasie Powidz-Warszawa-Szczecin-Powidz na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. Akcja Serce została przeprowadzona prawidłowo i bez zakłóceń. Do przeprowadzenia Akcji został wykorzystany samolot M-28 Bryza.

W-3WARM Anakonda (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Ale to nie koniec aktywności wojskowych lotników. W miniony weekend załogi SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach przeprowadziły dwie akcje poszukiwawczo-ratownicze. W nocy śmigłowiec W-3WARM Anakonda zadysponowano do poszukiwania obiektu w okolicach Nidzicy. Rano załoga Anakondy ewakuowała pracownika platformy.

O godz. 0.43 załoga dyżurna SAR pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, otrzymała zadanie poszukiwania obiektu, którego upadek zaobserwowano w okolicach miejscowości Brzeźno Łyńskie w pobliżu Nidzicy. Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda wystartował o godzinie 1.02 i po godzinie lotu osiągnął rejon poszukiwań. Po pół godzinie poszukiwań zadanie przerwano na polecenie służb koordynujących akcję. Śmigłowiec powrócił na macierzyste lotnisko Oksywie o godz. 3.20.

Kolejne zadanie dla załogi SAR z Gdyni pojawiło się o godz. 8.04. Załoga postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "ewakuacja medyczna”. Jeden z pracowników platformy PETROBALTIC wymagał natychmiastowego transportu do szpitala. Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda, wystartował o godzinie 8.18. O godz. 8.59 poszkodowany został podjęty na pokład śmigłowca i zgodnie z otrzymanym zadaniem przetransportowany na lądowisko przy Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie. Poszkodowany został przekazany służbom medycznym o godz. 9.34. Śmigłowiec powrócił na macierzyste lotnisko Oksywie o godz. 9.47, kończąc akcję.

Były to 757 i 758 akcje poszukiwawczo-ratownicze w historii BLMW oraz 12 i 13 przeprowadzone w tym roku.


Przeczytaj również:
Z miesiąca na miesiąc coraz więcej wojskowych lotów w ramach "Akcji Serce"

FacebookTwitterWykop

Nasze strony