Przejdź do treści
Śmigłowiec EC 135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (fot. LPR)
Źródło artykułu

Pracowity tydzień załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nowe porozumienie

Tydzień, w którym przywitaliśmy jesień, to był bardzo pracowity czas dla załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wykonywały one loty do groźnych wypadków drogowych, poszkodowanych w wyniku eksplozji w Koksowni Przyjaźń. Niesiono też pomoc rolnikowi, któremu siewnik wciągnął rękę, czy osobom poszkodowanym w wypadku podczas skoków spadochronowych.

W ubiegłym tygodniu 21 śmigłowców LPR wykonało 229 lotów do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych, z czego najwięcej należało w minionym tygodniu do załogi "Ratownika6" z Krakowa – 18 lotów. Drugi wynik pod względem ilości udzielonych pomocy należał do załogi "Ratownika15" z Zielonej Góry, która wykonała 14 lotów. Trzeci wynik pod względem liczby udzielonych pomocy uzyskały dwie załogi "Ratownika12" z Warszawy oraz "Ratownika17" z Suwałk – obie wykonały po 13 lotów.

Do zadań jak zawsze włączana jest załoga Piaggio P180 Avanti i Bombardier Learjet 75, który niedawno dołączył do floty LPR. W ubiegłym tygodniu załogi tych samolotów wykonały dziesięć wylotów (transport międzyszpitalny). Załogi Samolotowego Zespołu Transportowego pozostają w całodobowej gotowości.

W sumie, w minionym tygodniu, wszystkie statki powietrzne LPR wykonały 239 lotów. Powyższa statystyka nie obejmuje lotów odwołanych, niewykonanych, szkoleniowych i technicznych. W porównaniu z poprzedzającym tygodniem liczba interwencji spadła o 15.

Współpraca Straży Pożarnej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego  (fot. Maciej Komorowski)

Współpraca Straży Pożarnej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (fot. Maciej Komorowski)

Podczas wykonywania misji ratowniczych załogi LPR są wspomagane przez strażaków. Kilka dni temu, w dniu 23 września, prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, podpisał porozumienie o współpracy z gen. Andrzejem Bartkowiakiem Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w sprawie zasad współdziałania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z jednostkami ochrony przeciwpożarowej włączonymi do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

To kolejny dokument cementujący współpracę pomiędzy tymi dwoma podmiotami. Niezmiennie głównym celem pozostaje zapewnienie sprawnego i skutecznego współdziałania w trakcie prowadzenia działań ratowniczych.

Współpraca obejmuje swoim zakresem m.in. używanie będących w dyspozycji stron sił i środków podczas działań ratowniczych; przygotowywanie i aktualizowanie analiz gotowości operacyjnej oraz planów ratowniczych stanowiących zbiór procedur postępowania podczas organizowania i prowadzenia działań ratowniczych; opracowanie i uzgodnienie odpowiednich procedur dotyczących możliwości wykorzystania i dysponowania statków powietrznych LPR na rzecz Państwowej Straży Pożarnej; realizację działań ratowniczych wymagających wykorzystania specjalistów do spraw ratownictwa, specjalistycznego sprzętu oraz podstawowych i specjalistycznych technik ratowniczych; udział we wspólnych szkoleniach, ćwiczeniach i manewrach; podejmowanie wspólnych działań promujących ratownictwo i ochronę ludności z wykorzystaniem statków powietrznych LPR.

Prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, podpisał porozumienie o współpracy z gen. Andrzejem Bartkowiakiem Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej (fot. LPR)

Prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, podpisał porozumienie o współpracy z gen. Andrzejem Bartkowiakiem Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej (fot. LPR)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony