Port Lotniczy Lublin odebrany

PL Lublin

Wszystkie prace przy budowie Portu Lotniczego Lublin zakończyły się na początku października, dokładnie dwa lata po otrzymaniu pozwolenia na budowę.

PLL otrzymał pozwolenie na użytkowanie wykonanych obiektów: terminalu, drogi startowej, drogi kołowania, płyty postojowej, bazy paliw, peronu przystanku kolejowego i innych obiektów budowlanych. Decyzja WINB, wydana 26 października, wpłynęła do spółki 29 X.

 

Już 17 grudnia z 2,5 kilometrowej drogi startowej wystartuje pierwszy samolot. Mieszkańcy będą mogli polecieć do Londynu (Stansted) oraz Dublina. To oferta Ryanair – irlandzkiego przewoźnika, który będzie obsługiwał lotnisko. Pierwsze samoloty węgierskiego przewoźnika Wizz Air odlecą 18 grudnia. Wizz Air oferuje loty do Londynu (Luton) i do Oslo (Sandefjord Torp).

W liczącym 11 tys. metrów kwadratowych terminalu wszystko jest przygotowane na przyjęcie podróżnych. W strefie komercyjnej będą działać kafejki i bistra: 1 Minute, Flying Bistro, Business Shark oraz dwa sklepy wolnocłowe: Aelia Duty Free i Discover Lublin, zlokalizowane w hali odlotów. Obiekt jest przystosowany do bezkolizyjnej obsługi 1 mln pasażerów rocznie. W przyszłości, po przekroczeniu tej liczby, istnieje możliwość jego rozbudowy.

W grudniu wprost do terminalu dojadą szynobusy. Dzięki takiemu nowatorskiemu rozwiązaniu podróż z Lublina na lotnisko zajmie tylko 15 minut.

Źródło: Port Lotniczy Lublin
comments powered by Disqus