Przejdź do treści
Port Lotniczy Kraków - samoloty (fot. Łukasz Stawiarz, EPKK Spotters)
Źródło artykułu

Port Lotniczy Kraków podsumował lipiec 2021

W lipcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 383 358 pasażerów, czyli o 51% mniej w stosunku do lipca 2019 roku, ale już 86% więcej w stosunku do lipca 2020 roku.

„Trwa szczyt sezonu wakacyjnego, dla nas niezwykle istotnego w wielu aspektach. Ruch pasażerski w lipcu miał stałą tendencje wzrostową, 7-10% w każdym tygodniu w stosunku do tygodnia poprzedniego. Widać więc, iż mimo nowych zasad podróżowania, transport lotniczy jest konkurencyjnym sposobem dotarcia do celu, chętnie wybieranym przez podróżujących. Podwójnie cieszą nas także decyzje przewoźników dotyczące uruchamiania nowych połączeń. 10 nowości w letniej siatce i już zapowiedziane nowe kierunki zimowe, pokazują atrakcyjność Krakowa i regionu.” – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

„Niewątpliwym sukcesem jest powrót od sezonu ZIMA 2021/22 połączenia oferowanego przez Transavię do Paryża Orly, drugiego co do wielkości lotnisko w stolicy Francji, obsługującego głównie połączenia w Europie, w Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz na Karaibach.” – dodał Radosław Włoszek.

„Co ważne, wszyscy mamy wpływ na to jak będą wyglądać następne miesiące. Lotniska i przewoźnicy konsekwentnie wdrażają rozwiązania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego, uczestnicą w akcji szczepień, dbając tym samym o komfort pasażerów i pracowników. Rekomendujemy więc zarówno zaszczepienie się, jak i przestrzeganie zasad sanitarnych, dzięki temu w kolejnych miesiącach będziemy odbudowywać potencjał lotniska, a tym samym turystykę i gospodarkę Krakowa i Małopolski.” – zwrócił uwagę prezes zarządu Kraków Airport.

W lipcu kolejni przewoźnicy ogłosili nowości na sezon ZIMA 2021/22. Transavia od 31 października 2021 r. uruchomi bezpośrednie połączenie między Krakowem i Paryżem. Połączenie ORY – KRK – ORY dostępne będzie dwa razy w tygodniu, w czwartki i w niedziele. Również od początku sezonu zimowego w siatce połączeń krakowskiego lotniska pojawi się nowa destynacja linii lotniczej Ryanair do Agadiru. Połączenie dostępne będzie raz w tygodniu, w niedzielę.

Praktyki Need Help

W lipcu krakowskie lotnisko wznowiło nabór na bezpłatne praktyki studenckie w ramach XIV edycji Programu „Need Help – Potrzebujesz pomocy?”. To autorski program praktyk, który został czterokrotnie wyróżniony w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” w podkategorii „Tworzenie miejsc pracy i rozwój kompetencji”.

Dla uczestników programu praktyki są najlepszym sposobem na poznanie złożoności funkcjonowania lotniska w krótkim czasie. To możliwość zapoznania się m.in. z topografią lotniska, zasadami bezpieczeństwa, zadaniami służb i bieżącym funkcjonowaniem portu. Po zdobyciu odpowiedniej wiedzy, uczestnicy programu przechodzą do zadań praktycznych.

W ubiegłych latach najlepsi studenci otrzymali propozycję pracy. Oprócz Kraków Airport, z doświadczenia i zdobytych umiejętności praktykantów skorzystali również partnerzy krakowskiego lotniska: firmy handlingowe, spółki córki oraz linie lotnicze.

Centrum Edukacji Lotniczej – wakacyjne campy i branżowe akademie

Trwa kolejna edycja wakacyjnych campów organizowanych przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Półkolonie odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 16:30; w każdym tygodniu przewidziane są dwie grupy wiekowe: 7 - 10 lat, 11 - 15 lat. Dziewiątego sierpnia rozpocznie się camp „W 5 dni dookoła świata!”. Podczas zajęć uczestnicy poznają elementy kultury danych krajów (m.in. flagi, hymny, potrawy, zwyczaje, zabytki, języki), poruszą tematy z dziedziny geografii (m.in. położenie geograficzne, strefy czasowe, klimat) oraz dowiedzą się jak prawidłowo przygotować swoją podróż (m.in. procedury lotniskowe, ścieżka pasażera). Półkolonia to oczywiście przede wszystkim czas odpoczynku i zabawy, więc wszystkie zajęcia nastawione są na aktywne spędzanie czasu w gronie rówieśników umożliwiające rozwój umiejętności uczestników.

W sierpniu odbędą się także zajęcia specjalistyczne dla uczniów szkół średnich: 16.08-20.08 (Akademia Lotnicza – wiek 16-19 lat), 23.08-27.08 (Akademia Turystyczna – wiek 16-19 lat) To sprawdzone programy zajęć, z których do tej pory korzystali tylko uczniowie szkół branżowych, teraz dostępne dla wszystkich pasjonatów awiacji, szukających swojej ścieżki zawodowej. Zajęcia Akademii Lotniczej poruszają najważniejsze aspekty dotyczące m.in.: zagadnień matematycznych i fizycznych związanych z lataniem, wyposażenia lotnisk, obsługi pasażerów, obsługi samolotu oraz służb pracujących na terenie portu lotniczego. W trakcie Akademii Turystycznej uczestnicy poznają m.in.: szczegóły procedur lotniskowych, wymagania i procedury związane z przekraczaniem granic, budowę terminala pasażerskiego, zawody wykonywane na terenie lotniska oraz zasady planowania wyjazdu.

Szczegóły: www.krakowairport.pl/pl/campy-cel/campy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony