Przejdź do treści
Źródło artykułu

Polska Atlas Lotniczy 2009

Pliki do pobrania dla użytkowników atlasu:
(wydrukuj, podziurkuj i włóż do atlasu)


Aktualizacja: Polska Atlas Lotniczy 2009 stan na czerwiec z uwzględnieniem zmian efektywnych od 30 lipca

Mapka ze spisem lotnisk (pdf)



Atlas dostępny jest w sprzedaży wysyłkowej sklepu dlapilota.pl, w siedzibie biura na lotnisku EPBC przy ulicy Księżycowej 3 w Warszawie oraz u partnerów:
Redakcja Przeglądu Lotniczego
Bartolini-AIR
Kiosk w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Chcesz sprzedawać Atlas 2009? Zadzwoń: 502 032 521



Przekazujemy w Wasze ręce, najnowszą edycję lotniczego atlasu Polski, którego poprzednia wersja z 2005 roku spotkała się z przychylnym przyjęciem. Jesteśmy zaszczyceni faktem, że dla wielu pilotów przemierzających polską przestrzeń powietrzną, korzystających z lotnisk i lądowisk, stał się on wyposażeniem wręcz obowiązkowym.

Od momentu opublikowania poprzedniej wersji atlasu, otrzymaliśmy wiele cennych uwag, komentarzy i pomysłów służących polepszeniu jego funkcjonalności. Większość z nich została uwzględniona w niniejszej edycji. Korzystając z doświadczenia zdobytego przy opracowaniu mapy lotniczej Polski 1:1 000 000 i atlasu z 2005 roku, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie szeregu zmian, które zdecydowanie zwiększają zakres informacyjny oraz wygodę posługiwania się jego obecną wersją.

Zrewidowaliśmy zarówno format jak i formę publikacji. Obecnie składa się on z pojedynczych kart, zebranych w praktycznym segregatorze. Teraz wystarczy zabrać ze sobą tylko niezbędne do lotu materiały - co było jednym z najczęstszych postulatów użytkowników poprzedniej jego edycji. Taka forma Atlasu pozwala też na łatwiejszą jego aktualizację i uzupełnianie w przyszłości.

Polska Atlas Lotniczy 2009 jest publikacją dwujęzyczną (PL i EN). Zawiera informację o 133 lotniskach wraz ze zdjęciami i mapami w skali 1:200 000. Nowością jest wprowadzenie warstwic w stopach, które zostały opracowane dla wszystkich materiałów kartograficznych. Ta, mogło by się wydawać, drobna modyfikacja zdecydowanie polepszyła plastyczność percepcji terenu.

Dla wybranych 23 lotnisk, aby zachować skalę 1:200 000, zdecydowaliśmy się umieścić mapy w formacie większym od standardowego A5. Lista arkauszy:

A4
CEWICE EPCE
GDAŃSK EPGD
KATOWICE PYRZOWICE EPKT
KRAKÓW BALICE EPKK
MALBORK EPMB
MIŃSK MAZOWIECKI EPMM
OKSYWIE EPOK
POWIDZ EPPW
POZNAŃ KRZESINY EPKS
POZNAŃ ŁAWICA EPPO
PRUSZCZ GDAŃSKI EPPR
RADOM EPRA
RZESZÓW JASIONKA EPRZ
ŚWIDWIN EPSN
WARSZAWA BABICE EPBC
WROCŁAW STRACHOWICE EPWR
ZIELONA GÓRA BABIMOST EPZG

A3
BYDGOSZCZ EPBY
DĘBLIN EPDE
ŁÓDŹ LUBLINEK EPLL
MIROSŁAWIEC EPMI
SZCZECIN GOLENIÓW EPSC
WARSZAWA OKĘCIE EPWA

Polska Atlas Lotniczy 2009, to również ponad 100 stron ogólnej wiedzy na temat wykonywania lotów w FIR Warszawa. W publikacji znajdziemy między innymi:
- przepisy wykonywania lotów z widocznością
- informacje meteorologiczne (sposoby dekodowania map, przykłady depesz)
- wymagania dotyczące wyposażenia statków powietrznych
- spójny opis zagadnień związanych z wypełnianiem planu lotu, wraz z przykładami
- kompendium wiedzy na temat łączności radiowej
- loty nocne VFR
- loty specjalne VFR
- dane teleadresowe najważniejszych polskich instytucji i urzędów związanych z lotnictwem
- najnowsze definicje i skróty
- wykonywanie lotów w strefach ograniczonych, zakazanych i niebezpiecznych
- stosowane sygnały stosowane wzrokowe
- przechwytywanie statku powietrznego
- tematy związane z ratownictwem
- lista pomocy radionawigacyjnych (w tym TACAN wraz z częstotliwościami)
- tabele konwersji
... i wiele, wiele innych.

Zawartość atlasu została rozszerzona o informacje praktyczne takie jak: usługi dostępne na lotniskach i lądowiskach, informacje hotelowe, taksówki oraz ośrodki szkolenia, FTO/TRTO. Materiały do niniejszej edycji były gromadzone i na bieżąco weryfikowane przez niemal dwa lata. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które odpowiedziały na nasz apel spisu powszechnego lotnisk 2008.

Bolesną rzeczywistością polskiej przestrzeni powietrznej są jej ciągłe zmiany. Aby „Polska Atlas Lotniczy 2009” mógł trafić do druku, musieliśmy podjąć decyzję o konkretnej dacie „zmrożenia” jego merytorycznej zawartości o czym prosimy pamiętać. W chwili wydania publikacji, zawartość informacyjna części lotniczej odpowiada kwietniowym poprawkom AIP.

Mamy nadzieje, że „Polska Atlas Lotniczy 2009” będzie równie popularny jak jego poprzednia edycja i znajdzie trwałe miejsce w wyposażeniu każdego pilota przemierzającego lotnicze szlaki Polski.

Użytkownicy atlasu, o publikacji:

"Ten Atlas powinien być nieodłącznym elementem planowania lotu każdego pilota. Jest doskonałym wstępem do informacji o lotniskach publikowanych w AIP i bogatym źródłem informacji o lądowiskach i innych miejscach znajdujących się poza AIP z którymi musimy się zapoznać aby bezpiecznie wykonać lot. Zawiera w sobie wszystkie istotne informacje które powinniśmy mieć pod ręką zarówno przed jak i w trakcie lotu."

Marcin Stan, KTL AOPA Poland

"Długo czekałem na nowe, aktualne wydanie atlasu. Ale warto było! Polecam go wszystkim pilotom oraz instruktorom (nie tylko samolotowym). Atlas zawiera dobrze opracowaną wartość tekstową. Podoba mi się również, kontynuacja umieszczania zdjęć z naniesioną informacją lotniczą. Obserwując młodych pilotów, widzę że jest to dla nich ogromna pomoc. Poza tym, dzięki kompaktowej formie - zaobserwowalem - że uczniowie czytają "informacje" lotnicze wprowadzając tym samym dobre praktyki na naszych lotniskach. Skoro nie wiedzieć czemu, dostęp do instrukcji
operacyjnych lotnisk jest ograniczony, korzystajmy wszyscy z publikacji: Polska Atlas Lotniczy 2009.
"

Tadeusz Dunowski, Pilot Instruktor - Aeroklub Warszawski


"Zgadzam się w pełni z opinią pilota kol.Marcina Stana oraz doświadczonego instruktora Tadeusza Dunowskiego. Błędy które zauważyli użytkownicy będą na pewno poprawiane. Cieszmy się że taki atlas powstał i ułatwi nam przygotowanie do lotu."

instr.pilot Marian Duda
 

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony