Podróż historyczno-wojskowa 1 BLot

Siły Powietrzne

Żołnierze i pracownicy wojska 1. Bazy Lotniczej, w ramach podróży historyczno-wojskowej w rejon Beskidu Śląskiego, zwiedzili szereg miejsc ściśle związanych z naszą kulturą i tradycją. Podróżowali w dniach 14-16 października, w ramach zajęć z kształcenia obywatelskiego, a przewodniczył im dowódca płk dypl. Dariusz Sienkiewicz.

Pierwszym punktem bogatego programu było Muzeum Spadochroniarstwa w Wiśle. Jest to największa ekspozycja zbiorów w zakresie spadochroniarstwa. Przy niezwykle ciekawej opowieści przewodnika można było obejrzeć pamiątki związane z polskim spadochroniarstwem, zarówno cywilnym jak i wojskowym, począwszy od czasów II RP, na współczesnych kończąc. Ogromne wrażenie na zwiedzających wywarła liczba odznak rozpoznawczych i pamiątkowych, mundurów, wyposażenia, dokumentów, walorów numizmatycznych i filatelistycznych. Ekspozycja zawiera również zdjęcia z okresu II wojny światowej, jest doskonałą okazją do zapoznania się z kolekcją orłów i oznak rozpoznawczych, noszonych przez wszelkie polskie formacje mundurowe od czasów II wojny światowej.

Kolejnym punktem wyprawy była Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza, gdzie mieściły się dowody największych osiągnięć narciarskiego mistrza: puchary, medale, kryształowe kule oraz wiele pamiątek związanych z jego karierą. Wystawę uzupełnia ekspozycja sprzętu narciarskiego. Idąc dalej śladami Adama Małysza podróżnicy trafili na skocznię narciarską w Wiśle - Malince nosząca jego imię, która jest drugim obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem, tego rozmiaru obiektem w Polsce. Na wjazd wyciągiem krzesełkowym zdecydowali się tylko najodważniejsi. Ci którzy zrezygnowali mają czego żałować, bo widok zapierał dech w piersiach.

Po tak silnych wrażeniach przyszedł moment na kulminacyjny punkt podróży jakim było uczczenie pamięci Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. W gminie Cierlicko koło wzgórza Kościelec jest miejsce szczególne - zwane „Żwirowiskiem". Tutaj właśnie, 11 września 1932 roku, w czasie silnej burzy rozbił się samolot RWD - 6 tych wspaniałych polskich pilotów, zdobywców Challenge w 1932 roku. Piloci lecieli do Pragi uczcić swój sukces na dniu lotniczym, zginęli na miejscu. Każdego roku w rocznicę katastrofy przy mauzoleum „Żwirki i Wigury start do wieczności" spotykają się miejscowi Polacy. Dlatego również żołnierze i pracownicy wojska 1. Bazy Lotniczej chcieli chwilą skupienia oddać hołd bohaterom. Dowódca 1. BLot - płk dypl. Dariusz Sienkiewicz wraz z delegacją złożył kwiaty pod mauzoleum.

Podróż historyczno - wojskowa obfitowała w szereg niezapomnianych przeżyć. Była okazją przybliżenia historii i tradycji lotniczych.

kpt. Łukasz Baranowski

Zdjęcia na stronie Sił Powietrznych RP

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus