Przejdź do treści
Granaty. Ratownik TOPR oczekuje na przylot śmigłowca (fot. Ł. Kowalczyk, TOPR)
Źródło artykułu

Pod koniec lata załoga śmigłowca TOPR nie zwalnia tempa

Utrzymująca się w Tatrach dobra pogoda spowodowała iż w ostatnich dniach na szlakach znów panował duży ruch turystyczny. Pomocy ratowników z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego potrzebowały 24 osoby. Niestety jednej z nich nie udało się uratować.

W piątek (15 września) ratowano 11 osób. W większości z urazami w wyniku potknięcia lub poślizgnięcia. W dwóch przypadkach przyczyną interwencji było zachorowanie. Jedna osoba (bez urazów) potrzebowała pomocy w zejściu. 

9 osób ratowano w sobotę (16 września). O sporym szczęściu może mówić turysta, który spadł z Orlej Perci w rejonie Orlej Baszty lecz zdołał się zatrzymać po ok. 30 metrach. Z urazem głowy i mocno poobijany został przetransportowany śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

Z kolei w niedzielę (17 września) ratowano 4 osoby. O godz. 09:39 do Centrali TOPR dotarło zgłoszenie o upadku osoby w rejonie Pośredniej Sieczkowej Przełączki na Granatach. Turystka spadła na stronę dol. Buczynowej. Upadek z wysokości nastąpił w wyniku potknięcia. Dalej kobieta stoczyła się w ekspozycję, gdzie nie mogła się zatrzymać. Już 20 min. od zawiadomienia, na miejsce z pomocą śmigłowca dotarli ratownicy. Niestety w wyniku ok. 100 metrowego upadku, turystka z woj. mazowieckiego doznała śmiertelnych obrażeń. Po zabezpieczeniu zwłoki kobiety zostały przetransportowane do Zakopanego.

W ciągu dwóch tygodni września, TOPR ratował już 110 osób

Ponieważ wakacje dobiegły końca Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało również krótkie podsumowanie działań ratunkowych w okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia 2023 r.

W tym okresie przeprowadzono 330 działań ratunkowych (313 w roku 2022). Ratowano 368 osób (345 w roku 2022) Spośród tych osób, 119 miało poważne urazy lub zachorowania (108 w roku 2022). Do 116 działań zadysponowano śmigłowiec (106 w 2022 roku). Niestety doszło do 4 wypadków śmiertelnych (3 w 2022 roku).

Na zdjęciu głównym: Granaty. Ratownik TOPR oczekuje na przylot śmigłowca (fot. Ł. Kowalczyk, TOPR)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony